Pred univerzitou v Trnave odhalili súsošie sv. Cyrila a Metoda

  • Spravodajstvo / Región
  • 16. októbra 2012, 09:01
  • Autor:SITA(j)

Univerzita sv. Cyrila a Metoda oslavuje 15. výročie od svojho vzniku a pripomína si 1 150. výročie príchodu svojich patrónov na územie Veľkej Moravy

Pred hlavnou budovou Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave odhalili v pondelok 15. októbra súsošie oboch vierozvestcov. Univerzita oslavuje 15. výročie od svojho vzniku a pripomína si 1 150. výročie príchodu svojich patrónov Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Dielo sochára a medailéra Wiliama Schiffera požehnal biskup Ján Orosch, apoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy.
Univerzitné oslavy sa začali svätou omšou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, po odhalení súsošia pokračovali slávnostným zasadnutím jej vedeckej rady, na ktorom udelili čestný doktorát prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Originál súsošia sv. Cyrila a Metoda stojí už štvrťstoročie na nádvorí Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.
Jeho autor Wiliam Schiffer žil striedavo v Paríži a v Trnave, kde je aj pochovaný. Verejnosť ho poznala predovšetkým ako medailéra, čo mrzelo aj samotného umelca. Súsošie v Ríme je odliate do bronzu, trnavská replika je z finančných dôvodov zatiaľ vytvorená z patinovaného epoxidu.

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave bola zriadená zákonom NR SR č.201/1997 Z.z., ktorý vstúpil do platnosti 1. augusta 1997. Poslaním UCM v Trnave je vychovávať kvalifikovaných odborníkov, ktorí budú schopní úspešne rozvíjať slovenskú kultúru, vedu a vzdelanosť v kontexte európskeho a svetového kultúrneho dedičstva. Dnes má univerzita filozofickú fakultu, fakultu masmediálnej komunikácie, fakultu prírodných vied, fakultu sociálnych vied a Inštitút fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 09.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. decembra 2022
Meniny má Izabela, zajtra Radúz