Čaj vo vrecúškach neodporúčajú vôbec kupovať a piť

  • Spravodajstvo
  • 28. septembra 2012, 13:13
  • Autor:IP
Martin Cifra

PIEŠŤANY – Svetový deň cestovného ruchu si ľudia pripomínajú, podľa ustanovenia Svetovej organizácie cestovného ruchu, každý rok 27. septembra. Tento deň, hoci o niečo skôr, sme si pripomenuli aj v Piešťanoch. Jednou zo súčastí programu Svetového dňa cestovného ruchu bolo aj rozprávanie manželov Ondejčíkovcov o cestovaní za čarom, dušou a chuťou čaju.

Pocítili kúzlo 1700-ročného čajovníku
Manželia Alenka a Vladimír Ondejčíkovci z Nitry pred viac ako dvadsať rokmi prepadli atmosfére a kráse bonsajov. S týmto majstrovstvom tvarovania stromčekov ide ruku v ruke umenie pitia čaju, a preto si otvorili vlastnú čajovňu. „Iba v Európe ľudia tieto dve veci oddeľujú, no ony patria k sebe. Bolo teda prirodzené, že sme sa o čaj začali viac zaujímať. Preto sme v roku 1998 prvýkrát navštívili Čínu a boli sme tam niekoľkokrát. Je to neskutočne krásna krajina, ľudia sú tam veľmi príjemní a boli sme tam vo viacerých výskumných ústavoch čaju, v múzeách a stretli sme sa tam aj s významnými producentmi čaju. Tam sme ochutnali aj pôvodný čaj z divoko rastúcich stromov,“ povedala A. Ondejčíková.

Alenka a Vladimír Ondejčíkovci putujú za vôňou čaju a krásou bonsajov po mnohých miestach sveta.

V oblasti hraníc Číny a Barmy manželia navštívili miesto, kde sa nachádza najstarší čajovník na svete. Tento pôvodný strom – Kráľ čaju má približne 1700 rokov. Podľa rozprávania Ondejčíkovcov miestni obyvatelia zbierajú lístky zo stromov starých až 900 rokov. „Doniesli sme si pár lístkov z najstaršieho čajovníku, no nezaliali sme si ich. Je to veľmi vzácna vec, preto sme si ich dali zarámovať,“ dodal V. Ondejčík.
V Číne zažili manželia aj niekoľko paradoxov. Spomenuli najmä zážitok z veľtrhu čaju: „Táto krajina je civilizovanejšia, ako si ľudia myslia. Je tam vidieť obrovský pokrok. Nerada počúvam, že z Číny idú samé nekvalitné a lacné veci. To len Európania a ostatný svet si objednávajú od nich to lacné. Videli sme, ako zástupcovia veľkých korporácií kupovali čaj. Obchodníci produkty nakupovali po tonách a hovorili, že nechcú nič ochutnávať, iba kúpiť to najlacnejšie. Pomáhali sme s tlmočením obchodu pre jedného Kazacha, ten za dva vagóny zaplatil možno menej, ako my za niekoľko sto kíl kvalitného čaju. Špeciality, čo sme my od producentov žiadali, nedodávajú do Európy, ale na čínsky trh.“
Ďalšie podrobnosti z ciest manželov Ondejčíkovcov sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 2. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenásilia, Svetovým dňom hospodárskych zvierat, Svetovým dňom ľudských sídiel, Svetovým…
  • 01.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 3. októbra. V Slanici sa 3. októbra 1762 narodil jazykovedec a národovec Anton Bernolák. Tento deň je…
  • 02.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 3. októbra 2022
Meniny má Stela, zajtra František