Kontrolujú, či sa aj v SR nenachádza nebezpečný alkohol

  • Spravodajstvo
  • 14. septembra 2012, 11:27
  • Autor:sita/red(i)

PIEŠŤANY/BRATISLAVA – V súvislosti s otravou metylalkoholom v susednej Českej republike požiadal Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) regionálne úrady o vykonanie kontrol. Hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická informovala, že kontroly prebiehajú v zariadeniach spoločného stravovania, ako sú predovšetkým krčmy, pohostinstvá a stánky s rýchlym občerstvením, ktoré sa nachádzajú v pohraničnej oblasti inkriminovaného regiónu Českej republiky.

"Je potrebné s okamžitou platnosťou na celom území SR až do odvolania venovať mimoriadnu pozornosť kontrole v zariadeniach spoločného stravovania, ako sú najmä krčmy, hostince, puby, pohostinstvá a stánky s rýchlym občerstvením, aj počas konania hromadných podujatí," doplnila Skalická. Kontroly musia byť zamerané na vysledovateľnosť a označovanie ponúkaných alkoholických nápojov, potrebné je taktiež skontrolovať samotné balenie a označenie etikety, pričom je dôležité sa zamerať najmä na pôvod alkoholu.
"V prípade konania hromadných podujatí odporúčame koordinovať výkon úradnej kontroly s miestne príslušným orgánom veterinárnej a potravinovej správy," informoval zastupujúci hygienik SR Ivan Rovný.
Prvotné príznaky pri otrave metylalkoholom sú podobné ako pri opitosti, človek má dobrú náladu, neskôr bolesti hlavy a zvracia. Postihnutá osoba má však široké zreničky, ktoré nereagujú na svetlo a typické sú taktiež poruchy zraku, ako rozmazané videnie, výpadky zorného poľa, poruchy rozlíšenia farieb, v horšom prípade slepota, bezvedomie až smrť. V prípade podozrenia na otravu metylalkoholom sa podľa dostupnej vedeckej literatúry odporúča, aby postihnutý vypil čo najskôr dva decilitre 40-percentného kvalitného alkoholu. "Následne je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc," dodala hovorkyňa ÚVZ SR.
Na Slovensku sa prípad otravy metylalkoholom zatiaľ nepotvrdil a nevedú k nám žiadne stopy. "V Poľsku sú už dvaja mŕtvi, sledujeme však situáciu aj na Slovensku," informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru ČR Štěpánka Zatloukalová s dodatkom, že Česká polícia spolupracuje so slovenskými kolegami, ako aj s Poliakmi a Nemcami. "Nemáme žiadne informácie o tom, že by bol poškodený Slovák," doplnila.
V Českej republike zomrelo na otravu metylalkohol podľa českých médií už 18 ľudí. Česká vláda v reakcii na situáciu v stredu 12. septembra rozhodla, že stánky a iné prechodné a mobilné prevádzky nesmú až do odvolania predávať destiláty s obsahom alkoholu nad 30 percent. Ak sa situácia nezlepší, kabinet je pripravený prijať ešte tvrdšie opatrenia.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 09.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 10. decembra 2023
Meniny má Radúz, zajtra Hilda