V Taliansku Rédr a duo R. Vančo – L. Babač

  • Veslovanie / Šport
  • 13. septembra 2012, 13:32
  • Autor:sita/red(i)
Martin Cifra

PIEŠŤANY/VARESE – Po olympijských hrách v Londýne a majstrovstvách sveta v neolympijských disciplínach v bulharskom Plovdive sa v závere tohto týždňa uskutoční posledné tohtoročné vrcholné seniorské podujatie vo veslovaní – majstrovstvá Európy v talianskom Varese (14. – 16. 9. 2012).

Slovensko budú reprezentovať dve lode. V "ťažkom" skife sa predstaví debutant na kontinentálnom šampionáte dospelých André Rédr (Slávia STU Bratislava) a v dvojskife ľahkých váh duo Richard Vančo – Lukáš Babač z VK Sĺňava Piešťany.
Babač chýbal na ME len pri obnovenej premiére v roku 2007. Odvety však vždy štartoval medzi jednotlivcami a získal dve medaily – striebro v roku 2008 v "ťažkom" skife a bronz v roku 2010 v skife ľahkých váh.
Vo Varese bude prvýkrát na tomto podujatí súťažiť v dvojčlennej posádke. Do lode sa k 27-ročnému Piešťancovi posadí talentovaný a o 9 rokov mladší oddielový kolega R. Vančo, s ktorým sa neúspešne pokúšal postúpiť z finálovej svetovej kvalifikácie na OH 2012. Vo Varese budú od piatka do nedele súťažiť podľa predbežných prihlášok v konkurencii 16 posádok. Dvadsaťročný Rédr bude mať pri premiére na podujatí tohto rangu 17 súperov. Rozjazdy i opravné jazdy sú na programe v piatok, semifinálové jazdy v sobotu a finále v nedeľu.
Tradíciu veslárskych šampionátov starého kontinentu obnovili v roku 2007 po 34 rokoch. Na ME 2007 v poľskej Poznani štartovali tri slovenské lode, pričom všetky sa prebojovali do B-finále. Najlepšie napokon skončili Peter Lejko s Ľubošom Podstupkom, ktorí v dvojskife mužov obsadili konečné 8. miesto.
V roku 2008 bol v gréckom Maratóne jediným zástupcom SR Lukáš Babač, ktorý bol medzi "ťažkými" skifármi druhý. O rok neskôr na šampionáte v bieloruskom Breste mu patrila 4. priečka. Predvlani v portugalskom Montemor-o-Velho skončil Babač tretí v skife ľahkých váh a Barbore Sagovej patrila v rovnakej disciplíne žien 9. pozícia. V roku 2011 v bulharskom Plovdive obsadili Richard Vančo – Stanislav Gajdošík v dvojskife ľahkých váh 10. miesto, Babač skončil medzi "ťažkými" skifármi ešte o stupienok nižšie (11.).

0 Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 4. októbra 2022
Meniny má František, zajtra Viera