Blog Lívie Gažovej-Plávajúce kúpalisko

 • Blogy / Blogy
 • 17. augusta 2012, 14:41
 • Autor:Lívia Gažová

Veľa ľudí tvrdí, že v Piešťanoch sa nikam nedá ísť „normálne kúpať“. Eva ani hotelové bazény im nestačia a chceli by niečo poriadne. Ale čo je pre to „normálne kúpanie“ ? Je to tobogán, plážový bufet, kľudový či plavecký bazén? Čo by tu Piešťanci vlastne chceli? A čo ak existuje riešenie, ktoré by nás v záplave totožných akvaparkov preslávilo a pritom by splnilo účel?

Na historických snímkach Piešťan ma nedávno zaujal obrázok plávajúceho kúpaliska na ramene Váhu. Voda priamo z rieky vtekala pravdepodobne cez filtre do bazénov, prístupných z brehu lávkou. Kúpajúci sa mohli bezpečne čľapkať. Okolo bolo miesto na vylihovanie s netradičným výhľadom zo stredu riečneho koryta. Jednoduché a naplno využiteľné riešenie poskytovalo komfort kúpaliska aj bez samotnej stavby bazénov. Pripomeňme, že Váh nebol vtedy ešte nijak regulovaný a povodne hrozili stále. Asi preto bola konštrukcia vytvorená z ľahko obnoviteľného materiálu – dreva.
Tento zvláštny koncept využívaný u nás už pred viac ako 100 rokmi sa ako originálny mestotvorný prvok objavuje vo viacerých metropolách. Samozrejme so všetkými modernými službami, šatňami a barmi. Napríklad na Spréve v Berlíne je obdĺžnikový bazén s hĺbkou 2 metre jedným z najvyhľadávanejších miest pre trávenie voľného času. Spolu s pieskovou plážou je využívaný cez deň na slnenie a v noci sa mení na príjemný bar s premietacou plochou. Najnovšiu technológiu na prefiltrovanie vody sa snažia použiť aj v New Yorku, aktivisti tam chcú vybudovať plavecký bazén v tvare kríža priamo na East River. Rovnako v Prahe sa študenti architektúry vo viacerých projektoch pokúšali navrátiť Vltave zrušené mestské kúpele. Dokonca uvažovali nad premenou plávajúcich bazénov na klziská počas zimy. V riekach plávajú aj v Paríži, Kodani i Viedni. Vodné plochy, ako priestor s nevyčerpateľným potenciálom, by sme mali chápať ako príležitosť a výsadu.
Neinšpirovali by sme sa aj v Piešťanoch?

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
 • 27.09.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 26. septembra. Tento deň je Európskym dňom jazykov a Svetovým dňom mlieka v školách. Meniny má Edita.
 • 25.09.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Niektoré samosprávy skrášľujú svoje najnavštevovanejšie ulice a pešie zóny kvetinovými inštaláciami zavesenými na verejnom osvetlení, iné sa venujú len tradičným…
 • 25.09.2022, 23:01
 • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
 • 26.09.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 27. septembra 2022
Meniny má Cyprián, zajtra Václav