SOKOL: Peniaze na domov pre dôchodcov mu poskytli priatelia z USA

  • Spravodajstvo
  • 24. júla 2012, 09:04
  • Autor:sita

TRNAVA – Priatelia bývalého trnavského arcibiskupa Jána Sokola, žijúci v USA, sa rozhodli, že časť zo svojho majetku určia pre Slovensko, pričom spravovaním týchto financií poverili troch kardinálov a Jána Sokola. Jedným z ich charitatívnych zámerov bolo zriadiť na Slovensku domov pre dôchodcov a starých ľudí. Pre agentúru SITA to uviedla PR manažérka advokátskej kancelárie Čarnogurský ULC Petra Orlická.

"Zaviazal som sa im, že ich vôľu naplním," vyhlásil bývalý arcibiskup. V snahe postupovať podľa ich vôle nechal zriadiť občianske združenie, ktorého poslaním bolo domov postaviť a práve preto zriadil osobitný účet, na ktorý previedol 20 miliónov korún. Tieto peniaze boli uvoľnené po začatí stavby domova dôchodcov tak, ako si to darcovia žiadali. "Nikomu z občianskeho združenia neboli nikdy vyplatené žiadne peniaze, ani žiadna forma odmeny za ich angažovanie sa v stavbe domova," informoval Sokol. O plánoch stavby a o projekte domova sa podľa jeho slov rozhodovalo za účasti odborných, laických i duchovných pracovníkov a ekonómky arcidiecéznej charity. "Išlo o otvorený a transparentný proces," dodal. Všetka dokumentácia týkajúca sa dedičstva a domova dôchodcov sa nachádza na Arcibiskupskom úrade v Trnave, pričom o všetkých skutočnostiach bol podrobne informovaný aj Sokolov nástupca a ten všetky vysvetlenia bez výhrad prijal.

Ako pochybná bola tiež vyhodnotená transakcia pri predaji cirkevných pozemkov spoločnosti Tesco. "Celá obchodná transakcia predaja cirkevných pozemkov prebehla transparentne a podľa zákona, pričom ju riadne schválilo a dozorovalo aj ministerstvo financií," uviedol Sokol. Bývalý arcibiskup odmieta všetky obvinenia, ktoré boli voči nemu v poslednom čase vznesené a za ktorými stojí najmä istá audítorská kancelária a advokátska kancelária, ktoré pracujú pre Trnavskú arcidiecézu. "Podnet na generálnu prokuratúru vnímam ako príležitosť, aby štátne orgány preverili správnosť môjho konania a aby potvrdili, že som ani Cirkvi ani štátu nikdy žiadnu ujmu nespôsobil," uzavrel vo svojom vyhlásení Ján Sokol. 

Keď arcibiskup Róbert Bezák prebral v roku 2009 po Jánovi Sokolovi Trnavskú arcidiecézu, zverejnil aj informácie o viacerých neevidovaných účtoch a transakciách. Píše o tom denník Sme na svojej internetovej stránke. Potvrdzuje to aj trestné oznámenie audítorky, ktorá skúmala účtovníctvo diecézy z rokov 2002 až 2008. Tá podľa informácií na portáli zistila, že v diecéze nebolo evidovaných niekoľko desiatok účtov, na ktoré chodili cirkevné peniaze, a ani rôzne presuny medzi nimi. Prípad má na stole Generálna prokuratúra SR, ktorá rozhoduje, čo ďalej.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 2. decembra 2023
Meniny má Bibiána, zajtra Oldrich