V Chtelnici dostane druhú šancu miestny kaštieľ

  • Spravodajstvo / Región
  • 27. júna 2012, 14:37
  • Autor:ts/red

CHTELNICA – V malebnej malokarpatskej obci Chtelnica už dlhé roky chátra renesačný kaštieľ z roku 1583. Na záchranu národnej kultúrnej pamiatky vyhlásilo vedenie obce dobrovoľnú verejnú zbierku. Výťažok z nej poputuje na financovanie rekonštrukcie časti kaštieľa, kde by mala vzniknúť galéria umeleckých diel a historickej expozície Chtelnice a jej okolia. Prvým krokom k uskutočneniu tejto idey je projekt podpory na záchranu dominanty obce – kultúrny program Druhá šanca. Ten začne v nedeľu 1. júla o 15.00 h pred kaštieľom.

Obec Chtelnica má bohatú históriu. Prvá zmienka o nej pochádza z roku 1208. V obci sa nachádza pôvodne renesančný kaštieľ, ktorý prestavbou bol zmenený na barokový. V polovici 19. storočia dal Jozef Pálfy upraviť okolie kaštieľa, najmä krásny anglický park so vzácnymi cudzokrajnými drevinami a rybník na chov kaprov. Pod kaštieľom sa nachádzajú tajomné  priestranné pivnice. Kaštieľ bol dlhé roky pred verejnosťou zatvorený a aj mnohí domáci obyvatelia poznali len jeho hrubé vonkajšie múry. V posledných rokoch vznikla snaha o záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky. Obhliadky kaštieľa, okrem katastrofálneho stavu, objavili napríklad aj v minulom režime zamurovanú kaplnku s oltárnou menzou a prázdnym rámom z obrazu, ktorý bol odcudzený po druhej svetovej vojne a dodnes sa nenašiel.
Snom miestneho fotografa Vladimíra Lužinského je už niekoľko rokov založenie galérie umenia v Chtelnici. Spolu s drevorezbárom Jánom Lukačovičom začali tento rok oživovať myšlienku založenia kultúrneho stánku v jednej z bášt kaštieľa, kde by mohli byť vystavené expozície mnohých umelcov a konali by sa v ňom rôzne kultúrne podujatia. 
Prvým krokom k uskutočneniu projektu rekonštrukcie chtelnického kaštieľa je program „Druhá šanca“. Jeho súčasťou bude prehliadka dvoch bášt kaštieľa a pivničných priestorov, ktoré doteraz neboli sprístupnené verejnosti. Okrem toho sa predstavia ochotníci z divadla OCH – Chtelnica, kapela Musica Natura, školská kapela School band, folklórna skupina Podhoranka a iní. Začiatok programu je o 15:00 hod. pred kaštieľom.&nb


0 Shares

Najnovšie správy

Vpredu aj vzadu hasičské autá a medzi nimi pestrý pelotón cyklistov. Na dvojkolesové tátoše nasadli v rámci nesúťažnej disciplíny BOVO…
  • 28.09.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je štvrtok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela.
  • 28.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 29. septembra 2022
Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím