Aj piešťanský kroj vystavia v Bratislave

  • Spravodajstvo
  • 22. júna 2012, 09:16
  • Autor:sita/red

BRATISLAVA – Slovenské národné múzeum (SNM) pripravilo novú výstavu s názvom Ľudový odev na palete. Výstava ponúka výber zo špičky maliarskych diel reprezentantov výtvarnej moderny s motívmi ľudového odevu. Okrem toho ponúka aj pohľad na tradičné ľudové kroje z rôznych kútov Slovenska. Medzi vystavenými exponátmi je zastúpený i piešťanský kroj. Výstava v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave potrvá do konca septembra.

Na výstave sú exponáty pôvodných slovenských ľudových odevov z viacerých lokalít Slovenska. Návštevníci múzea tak môžu vidieť odevy z Liptova (Važec, Liptovské Sliače), Považia (Trenčianska Teplá, Piešťany), Myjavy, Tekova, Hontu, Šariša. Maliarstvo je na výstave zastúpené takisto vybratými ukážkami z tvorby popredných osobností výtvarného umenia na Slovensku, ktorých tvorba sa vyvíjala v danej dobe v úzkych väzbách so životom a prácou slovenského etnika pôsobiaceho na vidieku. Na výstave sú diela autorov ako Peter Michal Bohúň, Jozef Hanula, Max Kurth, Jozef T. Mousson, Jan Hála, Jaroslav Augusta, Štefan Straka, Jóža Uprka, Jaroslav Věšín, Antoš Frolka, Štefan Polkoráb, Ivan Žabota, Gustáv Mallý, Martin Benka, Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Ľudovít Fulla, Imro Weiner – Kráľ, Štefan Bednár, Eugen Nevan a ďaľších. 

Mohlo by vás zaujímať: Obliekanie kroja trvá celú večnosť

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2022, 23:40
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 8. decembra 2022
Meniny má Marína, zajtra Izabela