Varujú pred kúpou vajíčok nakazených salmonelou

  • Spravodajstvo
  • 15. júna 2012, 14:52
  • Autor:sita
Martin Cifra

Na pulty slovenských obchodov sa dostalo nelegálne viac než 1 860 000 vajec, ktoré môžu byť nakazené salmonelou. Nelegálne prebaľovanie vajec odhalilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou pna základe udalosti z Komárna, kde sa minulý týždeň nakazilo salmonelózou 28 detí.

"Ukázalo sa, že salmonela bola dokonca aj na povrchu týchto vajíčok," povedal minister Ľubomír Jahnátek. Skúmanie viedlo k trom firmám v Bratislave, Seredi a Trnave, ktoré nemajú skladové priestory, ani chov a triediacu linku. Podľa zistení rezortu firmy falšovali dodacie listy. Pri kontrole chýbali aj faktúry. Namiesto faktúry za takmer milión vajec našli len pokladničný blok. "Na celú dodávku neexistuje riadny doklad, ktorý by nasvedčoval tomu, že vajíčka sú zo Slovenska, a že prišli legálne," uviedol Jahnátek. Na vajíčkach sú typovacie označenia, tie sú však takisto sfalšované, no bežný zákazník ich v obchode od legálnych nerozozná.

Vzhľadom na to, že veterinárna správa nemá kompetencie vyšetrovacieho orgánu, požiadali o pomoc štyri okresné riaditeľstvá policajného zboru.

Rezort pôdohospodárstva pripravil tri opatrenia, aby sa takého prípady neopakovali. Kontroly budú 24-hodinové vrátane víkendov. Podľa slov ministra majú pracovníci veterinárnej správy skúsenosti s tým, že počas kontroly neprichádzajú do prevádzky žiadne dodávky tovaru, ale práve v čase, keď kontrolóri odídu, príde niekoľko kamiónov s tovarom. Ďalej vytvorilo ministerstvo tri zásahové skupiny veterinárov s celoslovenskou pôsobnosťou, ktoré budú robiť náhodné kontroly nad rámec riadnych kontrol. Tretí krok má byť program kontrol na diaľniciach a prístupových cestách, kde sa budú vykonávať náhodné aj cielené kontroly kamiónov. Kontroly budú aj pri vykládke tovaru, keďže podľa slov ministra sa stáva, že nelegálny tovar je uložený ďalej od kraja, aby ho kontrola pri bežnej prehliadke neobjavila. 

Minister Jahnátek taktiež prosí občanov, aby kým nerozbalia potraviny, nezahadzovali pokladničný blok. Chce tak lepšie identifikovať zdroj nelegálnych a nebezpečných potravín. Takisto chce, aby sa takéto konanie klasifikovalo ako trestný čin verejného ohrozenia.
0 Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je streda 5. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom učiteľov. Meniny má Viera.
  • 04.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 5. októbra 2022
Meniny má Viera, zajtra Natália