Súd poslal Rómov za zabitie a rasizmus na 13 rokov za mreže

  • Spravodajstvo
  • 14. mája 2012, 13:53
  • Autor:sita/foto: ar

PIEŠŤANY – Na trinásť rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsúdil dnes Okresný súd v Piešťanoch Petra H. a Františka B. z Maduníc, ktorí vlani v auguste počas Cibuľových slávností surovo napadli 63-ročného Andreja Poláka, rozbili nos mladému mužovi a vyhrážali sa likvidáciou „bielych“. Napadnutý Polák po dvoch týždňoch od útoku na následky zranení zomrel. Slovensko tak má pravdepodobne prvý verdikt súdu, ktorým boli Rómovia odsúdení aj za podnecovanie k rasovej, etnickej a národnostnej neznášanlivosti. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný obaja obžalovaní sa voči nemu odvolali.

Obaja mladí Maduničania boli obžalovaní z prečinu výtržníctva, zločinu zabitia a podnecovania k rasovej, etnickej a národnostnej neznášanlivosti, za čo im hrozilo dvanásť rokov za mrežami pri jednotlivo posudzovaných trestných činoch. Pri použití zostrujúcej zásady za dva alebo viac trestných činov sa horná hranica trestu zvyšuje až o tretinu. Manželka a dve deti nebohého Poláka sa dožadovali aj vyplatenia odškodného vo výške 30-tisíc eur pre každého, súd ich s ich nárokmi odkázal na občiansko-súdne konanie. 

Podľa obžaloby obaja Maduničania vlani na tradičných Cibuľových slávnostiach vykrikovali, že rozbijú celý amfiteáter a zlikvidujú všetkých "bielych". Na súde však rasový motív striktne odmietli s vysvetlením, že majú bielu pleť a slovenskú národnosť. Napadnutie Poláka nepopreli, oľutovali ho a pozostalým sa ospravedlnili. Podľa dnešnej výpovede znalca z odboru zdravotníctva utrpel Polák po napadnutí tupohranatými predmetmi také zranenia, že smrti by nezabránila ani včasná a odborná pomoc lekárov. Obecné zastupiteľstvo v Maduniciach po tejto udalosti rozhodlo o zriadení obecnej polície.

Tejto téme sa obšírne budeme venovať v zajtrajšom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Jedinečnú príležitosť stretnúť v uliciach anjela ponúkajú počas čarovného predvianočného obdobia Piešťany. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany podporila projekt,…
  • 30.11.2022, 09:54
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Červený kamión rozžiarený tisíckami svetielok, vianoční škriatkovia a Santa Claus. Takáto paráda zavítala do centra Piešťan v sobotu 3. decembra.…
  • 30.11.2022, 09:37
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
streda, 30. novembra 2022
Meniny má Andrej, Ondrej, zajtra Edmund