Veľký Tribeč je výletným aj pietnym miestom

 • Cestovanie
 • 2. mája 2012, 14:57
 • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do pohoria Tribeč.

Pohorie Tribeč, dlhé 50 kilometrov, má niekoľko zaujímavých hraničných bodov. Pohorie široké miestami až 18 kilometrov ohraničuje rieka Nitra, v západnej časti rieka Žitava so Žitavskou pahorkatinou, či pohorie Vtáčnik a nevynímajúc samotné krajské mesto Nitra. Zvernica s chovom jeleňov v neďalekých Topoľčiankach, ktorá vznikla v roku 1906, nám poľahky napovie, aké druhy zvierat sú pre pohorie Tríbeč typické. Zvernica dosahuje rozlohu 12 000 hektárov a je unikátna pre európske poľovníctvo. Okrem jeleňov v tejto Chránenej krajinnej oblasti Ponitria pri troške šťastia či nešťastia môžeme stretnúť i muflóna či diviaka.
Veľký Tribeč s nadmorskou výškou 829 metrov je najvyšším vrchom pohoria, zo samotného vrcholu však nie je výhľad. Je príjemným miestom pre duchovné rozjímanie pod krížom či spomienkou na vyhasnutý život mladého človeka.

Na vrchol hory sa dá dostať niekoľkými turistickými cestami z rôznych obcí sídliacich v údolí. Z obce Zlatno na vrch je menšie prevýšenie (cca 500 m) ako z obce Kovarce, kde je prevýšenie do 700 m a výstup z Kovariec trvá 2,5 hodiny, pričom z obce Zlatno sú to len dve hodiny turistiky. Rozdiel je i v značení, Z Kovariec po modrej a zo Zlatna po červenej. Približne rovnako trvá i výstup z obce Kostoľany pod Tribečom (po červenej značke prejdeme približne sedem kilometrov dlhý výstup za dve hodiny s prevýšením necelých 600 m). Všetky tri obce pod Tríbečom majú zaujímavú históriu. Zlatno sa nespája len s ryžovaním zlata, milovníkov histórie hradov zaujme najmä prítomnosť zrúcanín hradu s názvom Čierny hrad, na ktorý sa vyberieme nabudúce.
Kostoľany pod Tríbečom sú vzácne najmä kostolíkom z predrománskeho obdobia, ktorý je pravdepodobne najstaršou sakrálnou pamiatkou na Slovensku. Bohatstvo ukrýva i vo vnútri, kde sa nachádzajú staré fresky asi z desiateho storočia. Kovarce sú bohaté na architektonické pamiatky. V obci sa nachádzajú dva kaštiele – horný a dolný. Zaujímavosťou histórie obce je prítomnosť cukrovaru, ktorý v 19. storočí vyhorel. Podľa informácií z obce Kovarce Dr. Wágner v rokoch 1879-1890 nechal vybudovať pod Hôrkou kaplnku sv. Anny, kde bolo i rodinné, dnes, žiaľ, vyrabované mauzóleum. Ak začnete výstup na vrch Veľkého Tribeča v obci Kovarce, budete míňať ďalšiu architektonickú pamiatku obce – meštiansky dom, v ktorom je dnes umiestnené zdravotné stredisko.

Najnovšie správy

Teplé a suché počasie vyhnalo poľnohospodárov do žatvy o približne dva týždne skôr ako býva zvykom. Netýka sa to však…
 • 21.06.2018, 14:00
 • Spravodajstvo / Región
Dobrovoľný hasičský zbor Pobedim má síce kategorizáciu s označením „A“, no relevantné „áčko“ nekoluje v žilách všetkým členom. Podaktorí disponujú…
 • 20.06.2018, 18:00
 • Spravodajstvo / Región
Vládu nad piešťanským letným kinom si po troch rokoch preberá naspäť príroda. Pôvodný účel, ktorý na desiatky rokov upadol do…
 • 21.06.2018, 10:00
 • Spravodajstvo / Piešťany
Dnes je štvrtok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
 • 21.06.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava