Lukáš Učeň jazdí s vetrom opreteky

  • Nezaradené
  • 1. mája 2012, 11:03
  • Autor:ar
Martin Cifra

Neobľubuje kolektívne športy a neznáša futbal. Osem rokov plával, no upísal sa downhillu. Skákať začal najprv na dirtoch
za Trajanom a keď zjazdil svoj prvý kopec, z lesa ho už nik
nedostal. Člen tímu horských zjazdárov Novatec CTM racing
team dvadsaťjedenročný Piešťanec Lukáš Učeň sa pravidelne
umiestňuje na prvých priečkach pretekov vo svojej disciplíne.

Spomedzi úspechov si najviac cení prvú odjazdenú sezónu medzi juniormi, keď sa v roku 2008 stal majstrom Slovenska. O rok neskôr už pretekal v prestížnej kategórii Muži Elite. Medzi staršími harcovníkmi sa nestratil. Hneď na svojom úvodnom vystúpení si vyjazdil tretie miesto na majstrovstvách Slovenska a v celkovom poradí skončil na striebornej priečke. Svoj talent, šikovnosť i dravosť dokazuje doma i v zahraničí. O úspechoch piešťanského zjazdára by sa dalo písať aj ďalej.
Po zimnej hibernácii odštartoval medzinárodný seriál Moravsko Slovenský DH Cup 2012, pre tento rok s prívlastkom SPECIALIZED, svojim 1. kolom v Kálnici. V kategórii Muži Elite si si odjazdil druhé miesto a v celkovom poradí si skončil na tretí. Ako hodnotíš svoje vystúpenie?

S výsledkom som celkom spokojný. Boli tam menšie chybičky. Od prvého miesta ma delilo 40 stotín. Stále to neviem prekusnúť, ale som spokojný. Čakám, že táto sezóna bude lepšia ako minuloročná. Momentálne sa pripravujem na poľský pohár, ktorý je vo Wisle, neďaleko za hranicami (pozn. red. 29. apríl). Je to bodovaný výsledok do UCI. Čakám, že tam bude taký istý výsledok ako v Kálnici. Uvidíme, budem sa snažiť podať čo najlepší výkon.

Na akom najvýznamnejšom podujatí ste reprezentovali Slovensko?

Na majstrovstvách sveta v roku 2008 medzi juniormi. Bol to jeden z mojich
prvých pretekov a práve prvé majstrovstvá sveta. Dosť ma naučili. Tá trať bola jednou z najlepších tratí na svete, na akých som doteraz jazdil.

Ako sa pripravujete na preteky?

Trénujem hlavne na bicykli CTM traver, chodím po kopcoch a cez víkendy hlavne zjazd. S kamarátmi i tímom zjazďujeme trate v širokom okolí. Keď netrénujem, som na pretekoch.

Downhill je už na prvý pohľad nebezpečný šport. Vo vysokej rýchlosti zjazďujete strmé či kamenisté cesty…

Samozrejme, boli už zlomené prsty, malíčky, prípadne narazené rameno, nejaké odreniny, roztrhnutá koža. Mal som aj jedno vážne zranenie. Len tak, z ničoho nič sa mi zlomila vidlica, bol som v bezvedomí v nemocnici. Povedal som si, že tak skoro sa k skákaniu nedostanem. Môžem však poďakovať jednému môjmu kamarátovi, ktorý ma k tomu opäť dotiahol. Dal mi rám, sadol som na bicykel a začal som nanovo jazdiť. Možno by som sa k tomu dostal aj sám, ale oveľa neskôr.
((myvideo:1))

Mohlo by vás zaujímať: Kálnica trhala rekordy! Downhill je bicyklovanie pre odvážnych

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 5. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom učiteľov. Meniny má Viera.
  • 04.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 6. októbra. Tento deň Dňom obetí Dukly. Meniny má Natália.
  • 05.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 6. októbra 2022
Meniny má Viera, zajtra Natália