E.M. Photography: 14. epizóda – Ako na macro

  • Blogy
  • 12. apríla 2012, 15:42
  • Autor:EM
Martin Cifra

Piešťanci Erik „Eriino“ Ďuriš a Marek „Švaco“ Švančara sa rozhodli zužitkovať svoje niekoľkoročné skúsenosti z oblasti fotografie a v roku 2009 založili projekt E.M.Photography (Erik.Marek.Photography), v rámci ktorého ponúkajú začínajúcim i skúsenejším fotografom cenné rady pri vytváraní kreatívnych fotografií. Na webe Piešťanského týždňa vám budú prinášať v jednotlivých epizódach nielen rady, ale i rozhovory so zaujímavými ľuďmi z oblasti fotografie či rôzne fotoreporty. Štrnásta epizóda je vstupom do makro sveta. Ukážeme si ako fotiť hmyz a rastliny.

Začínajúci fotografi veľmi radi fotia detaily. Mylne ich nazývajú makro fotkami. Častou témou fotenia je hmyz, kvety, zvieratá a podobne. Myslím, že skoro každý takto začínal. Postupom času možno zistíte, že vás to už nebaví a chcete fotiť niečo iné. Začnete nachádzať viac informácií, k novým vedomostiam pribúda aj lepšia technika, až sa napokon dostanete k ozajstnému foteniu makra a nielen detailných záberov. Aké sú teda možnosti?

Najprv si teda povieme, čo je makro fotografia. Musíme pozerať hlavne na pomer zväčšenia – makro fotografia ako taká začína pri pomere 1:2, avšak to pravé orechové začína práve pri pomere 1:1. Toto zväčšenie v najlepšej kvalite má makro objektív, ktorý je na to primárne určený. Samozrejme, nie každý má peniaze na kúpu špeciálneho objektívu na makro. Preto existuje ešte niekoľko možností ako toto zväčšenie dosiahnuť a teda ako môžeme fotiť makro aj bez makro objektívu.


Viac o fotení nájdete  na kreatívnom blogu EM photography.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 3. októbra. V Slanici sa 3. októbra 1762 narodil jazykovedec a národovec Anton Bernolák. Tento deň je…
  • 02.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 2. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenásilia, Svetovým dňom hospodárskych zvierat, Svetovým dňom ľudských sídiel, Svetovým…
  • 01.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 3. októbra 2022
Meniny má Stela, zajtra František