Na oslave jari a abstinencie zošrotujú Morenu

  • Kultúra a spoločnosť
  • 27. marca 2012, 12:32
  • Autor:Viera Dusíková

PIEŠŤANY/VRBOVÉ – Písal sa rok 2005. Pre niekoho nepodstatný, ale pre lídra Karpatských chrbátov Branislava Jobusa a jeho kamaráta zlomový. Prišla jar – krásna ako tá tohtoročná a dvaja hudobníci si povedali: Stačí – stop alkoholu! Odvtedy sa život Braňa Jobusa nesie v znamení abstinencie a aktivít, ktorými potešuje srdcia priaznivcov. Píše knihy, piesne, hrá, spieva, organizuje Vrbovské vetry a najmä – oslavuje jar. Tá už je tu – drozdy spievajú a vrabce čvirikajú, že v sobotu bude vo Vrbovom veľká slávnosť jari a abstinencie! Oslávia ju muzikou.

Braňo, čo pre vás znamená muzika?

Muziku robím celý život. S pánom bratom Andrejom Budislavom sme vymýšľali rôzne kapely už ako deti. Svoj veľký význam mala napríklad skupina Harmasan a podobné srandy. Ale prvú naozajstnú kapelu s názvom Veget sme založili pred tridsiatimi rokmi. Pri nej sme zažili aj prvé veľké sklamanie, pretože názov sa v roku 1986 nepozdával vtedajším konšelom na Okresnom výbore strany v Trnave, ktorí nám Veget zrušili. Odvtedy sa voláme Karpatské chrbáty. Slovo Karpatské sme si prevzali z obľúbenej značky alkoholu a chrbáty mali symbolizovať našu reakciu na zrušenie Vegetu v zmysle – vyskočte nám na chrbáty… Na bicích zo začiatku hral pán brat Andrej až do roku 1986, keď odišiel na vojnu. Od roku 1990 až dodnes s nami hrá bubeník Peter Hrdina, na basgitare brnká Roman Klčo, gitaru rozozvučuje Miroslav Kusý a ja spievam a hrám na gitare. Preto sa volá aj naše najnovšie cédečko Veget.

Na minuloročných Vrbovských vetroch hral Braňo aj na rýli.

Spomínam si na rozhovor, keď ste sa priznali, že kedysi ste do seba liali všelijaký alkohol. Skúšali ste s tým hnusobstvom prestať viackrát, nedarilo sa. Ako prišla tá vzácna myšlienka – Už nikdy viac?

Robil som na sebe pokusy skoro celý život. Jasne, že som skúšal prestať s pitím, ale to nebolo to „naozaj“. Ono – vystúpiť na pódium a ustriehnuť sa nebola sranda. Koncertovali sme v Rusku, v Maďarsku, v Nemecku, vo Francúzsku a bolo to len trápenie. V hlave sa mi rojili myšlienky – neprehnať to, nepokaziť koncert. Bola to sústavná sebakontrola, hľadanie kompromisu. Ten ale v tomto prípade neexistuje. Keď sa chce človek niečomu venovať naplno, nie je priestor na alkohol a iné návykové látky. Pred siedmimi rokmi som si povedal: „Dosť, už sa nechcem trápiť.“ Tak sa netrápim.

Pokračovanie rozhovoru s Braňom Jobusom nájdete v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

Pre svojich priaznivcov pripravili Karpatské Chrbáty už tradičné podujatie Vítanie jari a oslava abstinencie. V sobotu 31. marca si vo vrbovskej kinosále môžete od 19. hodiny vychutnať koncert hudobných skupín Para, Chiki liki Tu-a, Karpatské Chrbáty, Šramot. Posledné dve spomenuté skupiny na podujatí pokrstia svoje nové albumy.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela