Jar je doslova za dverami

  • Spravodajstvo
  • 19. marca 2012, 13:36
  • Autor:sita/red

PIEŠŤANY – Prvý jarný deň pripadá v tomto roku na 20. marca. Všetci na Zemi budú mať rovnako dlhý deň ako noc. Už zajtra tak o 6.14 h ráno začne astronomická jar. Po výnimočne teplom a krásnom víkende sa však slnko bude pred nami v najbližších dňoch ukrývať za mrakmi.

V prvý jarný deň vstúpi Slnko do znamenia Barana a na jeho zdanlivej dráhe po nebeskej sfére bude v tzv. jarnom bode – v bode jarnej rovnodennosti. "Tento bod je miesto na oblohe, kde sa pretína ekliptika s nebeským rovníkom, teda priemetom svetového rovníka na nebeskú sféru," uviedla Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Keby sme sa podľa jej slov 20. marca počas dňa pozreli na oblohu a Slnko by zhaslo, uvideli by sme na jeho mieste súhvezdie Rýb. 
V tomto týždni nás čaká aj zmena zimného času na letný. V nedeľu 25. marca si preto nezabudnite pretočiť o druhej ráno ručičku hodín o šesťdesiat minút dopredu. Pospíme si síce o hodinu menej, ale zobudíme sa do slnečného rána.
Napriek tomu, že jar privítame už zajtra, v Piešťanoch sa so zimou rozlúčime až 27. marca. Z Námestia slobody odnesieme za účasti folklórneho súboru Krakovienka Morenu – symbol treskúcej zimy –  na Kolonádový most. Tradične by mala skončiť vo Váhu… Z pešej zóny zmizne v najbližších dňoch aj ľadová plocha a pribudnú letné terasy. Jar v Piešťanoch sa tak môže začať.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema