Za nový sklad rádioaktívnych odpadov žiadajú kompenzácie

  • Spravodajstvo
  • 9. marca 2012, 15:14
  • Autor:jk

JASLOVSKÉ BOHUNICE – Už v roku 2015 by mali v areáli atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach začať s výstavbou nového integrálneho skladu rádioaktívnych odpadov (RAO). V stredu 29. februára sa v obci konalo verejné zasadnutie, na ktorom dotknuté obce mohli vzniesť svoje pripomienky. Tie sa rozhodli vydať súhlasné stanovisko len v prípade, ak Slovenská republika zmení svoj postoj v jadrovo-energetickej lokalite. Ide hlavne o prijatie zákona o rádioaktívnych odpadoch.

Požiadavky dotknutých obcí predostrela na zasadnutí Božena Krajčovičová, starostka Jaslovských Bohuníc. Investičný zámer Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) vraj nedostatočne rieši množstvá rádioaktívneho odpadu, dôsledky zrútenia sa lietadla na elektráreň či odškodnenie obyvateľstva v prípade jadrovej havárie. „Neobstojí vysvetlenie, že rádioaktívny odpad je odpad, ktorý sa už v jadrovom zariadení nachádza. Tak ako občan si nevyrába spotrebný tovar, ale si ho zaobstará, tak aj do jadrového zariadenia je privezené palivo,“ uviedla B. Krajčovičová.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.
0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko