Merkúr, Jupiter a Venuša kraľujú na večernej oblohe

  • Kultúra a spoločnosť
  • 5. marca 2012, 08:26
  • Autor:Peter Zbončák

PIEŠŤANY – Večernej oblohe kraľuje planéta Venuša. Je najjasnejším a najvýraznejším objektom oblohy. Určite ju veľmi ľahko spozorujete, keď sa pozriete smerom na západ po zotmení. Kúsok nad ňou sa nachádza kráľ Slnečnej sústavy planéta Jupiter, ktorá je aj napriek tomu že je omnoho väčšia na oblohe o čosi menej jasná.

V týchto dňoch však môžete tesne nad východným obzorom do približne siedmej hodiny pozorovať aj planétu Merkúr. Nachádza sa najbližšie pri Slnku, takže jej pozorovanie komplikuje slnečné svetlo. Je pozorovateľná buď ráno pred východom Slnka, alebo chvíľu po jeho západe. Hovorí sa, že sám veľký Mikuláš Koperník za celý svoj život nemal vhodnú príležitosť pozorovať planétu Merkúr. Nepremeškajte preto túto príležitosť a skúste si vyjsť na podvečernú vychádzku a pozrite si krásu večernej oblohy. Počasie praje, vonku je čím ďalej tým teplejšie.

No a ak sa pozriete presne na opačnú stranu oblohy smerom na východ uvidíte jasný červený stálym svetlom svietiaci bod. To je planéta Mars.

0 Shares

Najnovšie správy

streda, 1. februára 2023
Meniny má Tatiana, zajtra Erik, Erika