Pávov mal vo svojej záhrade aj kráľ Šalamún

  • Kultúra a spoločnosť
  • 28. februára 2012, 15:44
  • Autor:ar

PIEŠŤANY – Kto by nepoznal známu legendu o pávovi súvisiacu s počiatkami piešťanských kúpeľov? Podľa nej sa zranený páv niekoľko týždňov kúpal vo vyhĺbenine s termálnou vodou, pričom sa dostal až k bahennému okraju a uzdravil sa. Všimli si to aj ľudia a začali sa kúpať v jamách, ktoré si vyhlbovali pri prameňoch. Túto povesť „oprášila“ rodina Winterovcov a páv sa stal symbolom secesného hotela Thermia Palace. V tomto roku oslavuje sté výročie svojho založenia.

Na začiatku dvadsiateho storočia priviedli Winterovci na Kúpeľný ostrov pávov. Po celom parku sa pohybovali voľne. Páv sa tak stal neodmysliteľnou súčasťou hotela Thermia Palace. Na jeho priečelí môžete obdivovať keramický reliéf páva od piešťanského sochára V. Vavru. 

Tradíciu prítomnosti vznešených vtákov na Kúpeľnom ostrove obnovili kúpele v roku 2007. Ich intenzívny škrekot môžete vo zvýšenej miere začuť už od marca, keď sa začína obdobie párenia. Po oteplení až do polovice júna sa samci snažia ohúriť samičky rozprestieraním svojho takmer dvojmetrového chvosta.
((myvideo:1))

Viete že,
domovom páva korunkatého sú džungle v južnej Indii a na ostrove Cejlón?
za dávnych dôb si páva doniesol do svojej ríše aj kráľ Šalamún?
so stiahnutým chvostom môže mať páv aj viac ako tri metre?
0 Shares

Najnovšie správy

S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema