Piešťanskí pediatri nemajú peniaze na vakcíny

  • Kultúra a spoločnosť
  • 14. februára 2012, 15:29
  • Autor:V. Dusíková

PIEŠŤANY – Od decembra majú najmä detskí lekári na Slovensku hlavu v smútku. Ministerstvo zmenilo obstarávanie vakcín. Z funkčného modelu sa stala umelo vytvorená prekážka, ktorá ohrozuje financovanie ambulancií. Vakcíny si musia lekári nakupovať za vlastné peniaze. Pod tlakom petícií ministerstvo prisľúbilo opätovné distribuovanie očkovacích látok cez verejné zdravotníctvo. Výsledok sa javí ako svetlo na konci tunela.

Systém financovania a distribúcie očkovacích látok prešiel za posledné roky opakovanými zmenami. Pôvodne očkovacie látky určené na povinné očkovanie distribuovali lekárom regionálne úrady verejného zdravotníctva na základe zoznamu očkovaných detí. Neskôr vakcíny dodávali výrobcovia cez distribučné spoločnosti do lekární, odkiaľ ich pre svojich pacientov preberali lekári. Tí len čo dieťa zaočkovali, napísali recept, odovzdali ho lekárni. Následne ho lekárni preplatila zdravotná poisťovňa. Od prvého decembra minulého roka sa ale systém distribúcie vakcín zmenil. Zaťažil lekárov finančne, pribudla aj byrokracia.

Ako prebieha vakcinácia v Piešťanoch? Na túto otázku nájdete odpoveď v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.
0 Shares

Najnovšie správy

Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
streda, 1. februára 2023
Meniny má Tatiana, zajtra Erik, Erika