Kostol preveril fotografa – zostal pokornejší a skromnejší

  • Kultúra a spoločnosť
  • 7. februára 2012, 12:24
  • Autor:Ján Karásek

PIEŠŤANY/TRNAVA – Svetlo sveta uzrela knižka o jednej vzácnej pamiatke, na ktorú jej autor zbieral materiál takmer neuveriteľných sedemdesiat rokov. Ide prakticky o prvú ucelenú monografiu Baziliky sv. Mikuláša v Trnave. Deväťdesiattriročný historik Hadrián Radváni zozbieral 600 strán textov a po vizuálnej stráne mu sekundoval fotograf Mário Dobšovič. Ten si nielen cvakal spúšťou fotoaparátu, ale sám sebe si robil asistenta pre všetko, vrátane montáže lešenia. V rozhovore pre Piešťansky týždeň nám prezradil viac.

Prečo práve vás si vybrali za tvorcu fotografií?

Sám neviem. Oslovil ma dekan Farského úradu v Trnave. Asi nechceli nejakého známeho fotografa.

Čo nasledovalo potom?

Zobral som si texty a začal som podľa nich fotografovať jednotlivé objekty. Kostol je v rekonštrukcii a to ma dosť limitovalo. Nemohol som fotiť všetko, musel som selektovať. Predtým som si trochu pocestoval, aby som oslovil kolegov, ktorí majú viac skúsenosti. Ja som sa dovtedy zaoberal skôr reportážnou fotografiou z rôznych spoločenských podujatí.

Aký bol rozdiel?

Bol som sám medzi múrmi kostola, v jeho tichu. V porovnaní s nejakou reportážou som mal dosť času na zábery. Potreboval som oveľa viac znalostí než doposiaľ. Musel som používať viaceré špeciálne techniky. Bolo to fyzicky namáhavé.
Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko