Blog Petra Remiša: Paraovocie lásky

  • Blogy / Blogy
  • 6. februára 2012, 13:44
  • Autor:

O mojom kladnom vzťahu k rajčinám niet pochýb. Pred rokmi som zložil na ne ódu a aj neprajníci, ktorí mi závidia ploché nohy, pripúšťajú, že sa vydarila. Skoro ma ale vystrelo, keď som sa dočítal, že nejde o zeleninu, ale ovocie.

Skôr by som uveril, že môj dedko bol banderovec. 

Vezmite si takú sesternicu rajčiny – papriku. Pochybuje hádam niekto, že je to zelenina ženského rodu? A volá ju niekto „papriak“? Preto mi nejde do gebule, prečo mám používať na moje obľúbené „ovocie“ tri rôzne pomenovania.

Narážam na slová rajčiak, rajčina a paradajka.

Veď povedzte, išli by ste si do zelovocu pýtať rajčiak? Už samotné slovo vyzerá ako zbojník Rajnoha zmutovaný s nemeckým ovčiakom. Stačí zavrieť oči a vidíte zelenkastú kožu na jeho slintajúcej papuli.

Rajčina (odvodená od výrazu rajské jablko) je presný opak. Mäkká, šťavnatá – pravé ovocie lásky. Sliny sa vám zbierajú pri pohľade na jej hladkú a opálenú pleť. Dáte si tri na raňajky a popoludní máte chuť na ďalšie číslo.

Najprapodivnejšie znie slovo paradajka. Ani upachtenci z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra neprišli na jeho pôvod. Keďže znie ako parapsychológia, alebo paralympiáda, usudzujem, že ide o prezývku ohrdnutej paralympioničky.

Bola taká žeravá sa rozdávať, až z nej išla para.

Skončila ako paradajka.

Apropo, tu je tá óda: video: youtube.com

0 Shares

Najnovšie správy

S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema