V Partizánskom si uctievajú Baťu aj partizánov

  • Cestovanie
  • 26. januára 2012, 14:48
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do Partizánskeho.

Mesto Partizánske, pôvodne Baťovany, sa nachádza v Trenčianskom kraji v sútoku riek Nitry a Nitrice. Je bohaté nielen na kultúrne dedičstvo, ale i na zásoby podzemnej vody. Možno je prekvapením pre mnohých, že na území mesta sa nachádzajú aj tri minerálne pramene. Známejšie sú však dejinné udalosti viažuce sa k mestu späté s obuvníctvom. 

História mesta je mladá, spadá do obdobia rokov 1938-39, keď v časti Šimonovany obuvnícka firma Baťa zo Zlína vybudovala závod na výrobu obuvi. Obuvnícky závod prekvital a majiteľovi vyvstala otázka nevyhnutného ubytovania pracovníkov. Zároveň im bolo treba poskytnúť spoločenský priestor pre zábavu vo voľnom čase. Postupne vznikla časť Baťovany ako súčasť Šimonovian. Po desiatich rokoch úspešného rozvoja závodu a s ním i rozširovania Baťovian došlo k splynutiu a premenovaniu Šimonovian na Baťovany, ktoré získali štatút mesta. Z úcty k obyvateľom, ktorí sa zúčastnili Povstania, mesto Baťovany 9. februára 1949 premenovali na Partizánske. Mesto si na niekoľkých miestach pripomína dejinné udalosti. Môžeme tu vidieť zakladateľa obuvníckych závodov – Tomáša Baťu, ktorého monumentálna socha stojí pred bývalými závodmi. Takúto podobizeň nájdeme aj v ostatných „baťových mestách“. Námestie, pomník či fontána zasa pripomína účasť obyvateľov mesta v Slovenskom národnom povstaní počas druhej svetovej vojny.

Zvláštnosťou je kultúrna pamiatka oveľa staršieho dáta, ktorou je kaštieľ s názvom Vodný hrad. Nachádza sa v Šimonovanoch a postavili ho v období 14.- 15. storočia. Po príchode k tomuto dobre zachovanému a udržiavanému skvostu goticko-renesančného slohu nás prekvapí skutočnosť, že Vodný hrad neobmýva žiadna voda. Obkľučuje ho pestovaný trávnik a v lete sa tu ozýva džavot detí z detského ihriska s preliezačkami. V období rozkvetu približne pred 700 rokmi, hrad postavili na ostrove, ktorý obtekala rieka Nitra. Kaštieľje ukrytý medzi súčasnou výstavbou domov a predstavuje historicky i kultúrne cennú budovu z dvoch podlaží so vstupnou vežou. Ďalším potešením v Partizánskom je hvezdáreň. Zvedavci v nej môžu pozorovať hviezdy šošovkovým ďalekohľadom z kupoly s priemerom päť metrov.  
0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela