Majiteľ spadnutého stanu na Pohode neprišiel na súd

  • Spravodajstvo
  • 26. januára 2012, 08:36
  • Autor:sita

TRENČÍN – Trinásty ročník festivalu Bažant Pohoda na trenčianskom letisku v roku 2009 predčasne ukončili po tom, čo sa areálom prehnala búrka sprevádzaná silným vetrom. Otvorený stan to nevydržal a zrútil sa počas koncertu na stovky ľudí. Pri tragédii bolo zranených viac ako päťdesiat ľudí a o život prišiel 29-ročný Martin z Piešťan a 19-ročná Nikola z Omšenia pri Trenčíne. Na trenčianskom okresnom súde sa včera (25. januára) začalo súdne pojednávanie s majiteľom stanu Jakelom Bossertom, ktorý však na súd neprišiel. Agentúra Pohoda žiada od nemeckej spoločnosti Landauer-Weihnachtscircus GmbH vyplatiť 33 193 eur, čo je jej spoluúčasť s poisťovňou na odškodnení ľudí, ktorí sa pri páde stanu zranili. S tým však nemecká firma nesúhlasí. Okresný súd pojednávanie odročil na 2. apríla.

"Konateľ nemeckej firmy a pracovník, ktorý zabezpečoval stavbu stanu, je jedna a tá istá osoba, pán Bossert, ktorý je majiteľom spoločnosti, zároveň aj konateľom a štatutárnym zástupcom. Neviem si vysvetliť, ako je možné, že tento človek sa od pádu stanu na Slovensku neukázal ani raz," povedal organizátor festivalu Michal Kaščák. Ako ďalej dodal, komunikovali spolu bezprostredne po nešťastí, keď chceli, aby prišiel na Slovensko a vysvetlí im, čo sa vlastne stalo. "Odkedy sme zistili, že to nemá zmysel, tak s ním nekomunikujeme," tvrdí Kaščák. Naďalej však verí, že sa celá záležitosť čím skôr skončí a bude jasné, prečo stan nevydržal nápor vetra a zrútil sa, a kto za to nesie zodpovednosť.

Z expertízy Ústavu súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite v Žiline vyplýva, že stan bol zle postavený a to bola rozhodujúca príčina jeho pádu. Ústav ju vypracoval na podnet organizátorov festivalu po tom, čo požiadali súd o zaistenie stanu, pretože si ho nemeckí majitelia chceli z trenčianskeho letiska odviezť. "Treba povedať, že toto konanie nám umožnilo zásadnú vec, a síce, že pozostatky stanu museli zostať na Slovensku," povedal zástupca agentúry Pohoda Roman Kvasnica. Podľa expertízy hlavnými a rozhodujúcimi príčinami bolo nesprávne ukotvenie viazacích pásov stanovej strešnej plachty, nesprávne vedenie viazacích pásov, chýbajúce spojovacie prvky na pripojenie nosného prstenca stanovej strešnej krytiny ku strešnej krytine a chýbajúce bočné steny. Podľa technickej príručky nie je možná iná forma stavby stanu ako s bočnými stenami. 

Trinásty ročník festivalu Bažant Pohoda na trenčianskom letisku predčasne ukončili po tom, čo sa 18. júla 2009 popoludní areálom prehnala búrka sprevádzaná silným vetrom. Otvorený stan to nevydržal a zrútil sa počas koncertu na stovky ľudí. Neprežil to 29-ročný muž z Piešťan, hospitalizovali 40 ľudí, ďalších 56 ošetrili ambulantne. Po troch mesiacoch zaznamenala Pohoda druhú obeť, keď zraneniam podľahla devätnásťročná Nikolka z Omšenia pri Trenčíne. Na festivale bolo približne 35-tisíc ľudí.

Súvisiace články:
Piešťanec zahynul pri tragédii na Pohode Veterná smršť na Pohode zlikvidovala O2 arénu Jankina Pohoda skončila rozbitou hlavou
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pieskoviská v Piešťanoch sa pomaly pripravujú na nájazdy malých návštevníkov. Zašpinenému a vyfúkanému piesku po zime odzvonilo a bol nahradený…
  • 01.03.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
pondelok, 4. marca 2024
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich