Výskumný ústav rastlinnej výroby začínal na majeri

  • Kultúra a spoločnosť
  • 10. januára 2012, 14:55
  • Autor:Viera Dusíková/video: vd, ar/foto: archív VÚRV

PIEŠŤANY – Len málo výskumných pracovísk a inštitúcií na Slovensku sa môže pochváliť takou bohatou históriou akú má Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) v Piešťanoch. V uplynulom roku si jeho pracovníci pripomenuli 60. výročie vzniku. Ústav, ktorý vznikol v roku 1951 ako Oblastný rezortný výskumný ústav rastlinnej výroby so sídlom v Borovciach prešiel viacerými zmenami.

Od 1. januára 2006 sa rozhodnutím Ministerstva poľnohospodárstva SR VÚRV Piešťany stal súčasťou Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu so sídlom v Nitre, je súčasťou štátnej príspevkovej organizácie Centrum výskumu rastlinnej výroby Piešťany, priamo riadenej Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Riaditeľom ústavu je docent Ján Kraic. Súčasťou tohto centra sa stali okrem VÚRV Piešťany, Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva  v Banskej Bystrici, Oblastný výskumný ústav agroekológie v Michalovciach a Výskumný ústav vinohradnícky a vinársky v Bratislave. 

V súčasnosti pod VÚRV prináležia aj pridružené pracoviská – Výskumné pracovisko v Borovciach, Výskumno-šľachtiteľská stanica Vígľaš-Pstruša a Výskumno-šľachtiteľská stanica v Malom Šariši, ktorej šéfuje šľachtiteľ pšenice, tritikale a maku František Ondrejčák. 

O histórii ústavu sme sa porozprávali so zakladajúcim riaditeľom Jurajom Uhliarom a ďalším zo série riaditeľov Timotejom Mištinom, ktorý stál pri zrode Génovej banky Slovenska. 

((myvideo:1))

((myvideo:2))


Génovou bankou nás previedol riaditeľ VÚRV Ján Kraic.
((myvideo:3))

 V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa nájdete 60-ročnú históriu Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch doplnenú o autentické výpovede riaditeľov VÚRV.  Zvlášť pripravujeme rozhovor s Timotejom Mištinom, ktorý si zaspomínal (nielen) na svoje pôsobenie na riaditeľskom poste vo VÚRV Piešťany.

10 Shares

Najnovšie správy

Na Ulici Jána Hollého v Pobedime sa v piatok 3. februára šmyklo osobné auto tak, že ostalo visieť prednou časťou…
  • 06.02.2023, 23:47
  • Krimi / Spravodajstvo / Región
Dnes je streda 8. februára. Tento deň je Dňom pre bezpečnejší internet. Meniny má Zoja.
  • 07.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 8. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko