V Nových Zámkoch slúži synagóga stovke židov

  • Cestovanie
  • 9. januára 2012, 12:29
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Dnes sa vydáme do Nových Zámkov.

Duchovné kultúrne dedičstvo Židov na Slovensku si vzalo pod patronát Slovenské centrum židovského kultúrneho dedičstva, z ktorého sa okrem iného môžeme dozvedieť i o židovskej synagóge neďaleko centra v Nových Zámkoch. Upúta vás svojou majestátnosťou a dekorovanou modrou farbou. Z celkového počtu vyše sto synagóg a modlitební na Slovensku, len niekoľko z nich môžeme obdivovať a navštíviť dodnes. 

Novozámocký duchovný stánok Židov je otvorený i pre verejnosť, treba si však vopred dohodnúť stretnutie. Osud izraelitov v priebehu dejín nielen na Slovensku bol kruto skúšaný. Židia z Nových Zámkov i okolitých obcí boli v roku 1944 nacistami deportovaní v dvoch transportoch do vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Nové Zámky počas druhej svetovej vojny silne bombardovali, napriek tomu sa zachovala ortodoxná synagóga, ktorú dodnes používajú na liturgické účely. 

Vedľa modlitebne sa nachádza pamätník venovaný holokaustu.

Zvonku pôsobiaca jednoduchá architektúra neorománskeho slohu vo vnútri ukrýva pôvodný inventár s typickým vyvýšeným miestom v strede hlavnej časti modlitebne. Keďže ortodoxná synagóga tradične oddeľuje ženy, i tu sa stretávame s čisto ženskou časťou podopieranou liatinovými stĺpmi. Zachovala sa aj celková orientácia synagógy – modlitebňa stojí vo východnej časti niekdajšieho centra mesta. Vonkajšiu časť modlitebne vyhradili pre pamätník holokaustu. Posledný je vedľa synagógy na symbolicky upravenej dlažbe v tvare šesťcípej Dávidovej hviezdy. Dávidova hviezda je ďalším tradičným znakom židovstva v tvare dvoch rovnostranných trojuholníkov. Symbol židovstva využili i nacisti počas druhej svetovej vojny na povinné označenie Židov. 

V roku 1992 tu inštalovali ďalšiu spomienku na holokaust z dielne známeho umelca Michala Kerna. O sedem rokov neskôr židovská obec umiestnila ďalších 19 pamätných tabúľ na zadnú časť synagógy. Predstavujú 2300 úbohých ľudí, ktorí sa vo svojom živote previnili len tým, že boli Židia a stali sa náboženskou obeťou nacizmu. Vedľa židovskej modlitebne stojí bývalá škola. Dnes slúži ako komunitné centrum a zároveň ako múzejný priestor venovaný dejinným udalostiam komunity. Paradoxom dejín zostáva fakt, že Židia mali do polovice 19. storočia zakázaný vstup do mesta. Neskôr im síce povolili obchodovanie, avšak len do západu slnka, kedy museli mesto opustiť. Dnes má židovská obec Nových Zámkov do sto členov.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema