V piatok bude štátny smútok pre úmrtie Václava Havla

  • Spravodajstvo
  • 19. decembra 2011, 15:06
  • Autor:sita

BRATISLAVA – Na Slovensku bude v piatok 23. decembra štátny smútok v súvislosti s úmrtím Václava Havla. Návrh, ktorý predložil minister vnútra, schválila vláda.

Václav Havel je v návrhu charakterizovaný ako „symbol nežnej revolúcie a zásadných politických zmien v Európe koncom 20. storočia“. V uznesení sa píše, že štátny smútok má byť na vykonanie pietnej spomienky na osobnosť Václava Havla – posledného prezidenta spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život.

V predkladacej správe sa uvádza, že Václav Havel, posledný prezident Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, zomrel 18. decembra 2011 v Hrádečku v Českej republike. Václav Havel bol prvým demokraticky zvoleným československým prezidentom od prevratu vo februári 1948 a je symbolom zásadných politických zmien, ktoré sa uskutočnili po novembri 1989 v bývalom spoločnom štáte Čechov a Slovákov.

V súlade s ustanovením zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaním v znení neskorších predpisov bude štátny smútok 23. decembra 2011 od 8:00 do 18:00, a to na vykonanie pietnej spomienky na osobnosť Václava Havla, ktorá mala mimoriadny vplyv na verejný život. Po schválení materiálu by mal podľa návrhu uznesenia minister vnútra dať výzvu štátnym orgánom, inštitúciám a orgánom územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak štátneho smútku v stanovenom čase.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana