Blog Slávky Novákovej: Vianoce za dva týždne

  • Blogy / Blogy
  • 12. decembra 2011, 12:25
  • Autor:

A už je to tu: December a s ním spojené kresťanské sviatky : Advent a jeho štyri nedele, Lucia so svojím tradičným ometaním, Vianoce s narodením Ježiška … Tešíte sa?

Každú nedeľu zapaľuje primátor adventné sviečky na námestí a my ich zapaľujeme doma na vencoch. Každým zapálením jednej zo štyroch sviečok sa skracuje čas do príchodu Vianoc, keď zasadneme k štedrovečernému stolu a v kruhu rodiny si pripomenieme kresťanské tradície.

Viete, že adventný veniec vymyslel nemecký mních, ktorý opatroval siroty v útulku? Na ich otázky, kedy budú Vianoce, zhotovil veniec s dvadsiatymi štyrmi sviečkami, presne za toľko dní mali byť totiž Vianoce. Každý deň potom zapálil jednu sviečku, čím sa odratúvali dni do sviatkov. Ľudia postupne nahradili dvadsaťštyri sviečok štyrmi, ktoré symbolizujú štyri adventné nedele.

Sviatok Lucie je spojený s postavičkami odetými do bielych šiat, ktoré majú v rukách husacie brká. Ometajú nimi z ľudí všetko zlé. Tieto tradície sú staré, prebraté z čias, keď tieto biele postavičky chodili po dedinách, ometali z ľudí zlo a nazerali do okien. Na Vianoce sa zase narodil Ježiško, ktorého narodenie zvestovali Traja králi od Východu. Štedrá večera symbolizuje poslednú večeru Krista.

Vianoce boli spojené s mnohými tradíciami, na štedrovečernom stole boli tradičné jedlá j- oblátky, pupáčiky, kapustnica, šalát a kapor. Ľudia sa obdarúvali darčekmi a vinšovali si rôzne vinše.

Toľko v skratke o príchode Vianoc. Ako prebiehajú Vianoce dnes? Adventný veniec a vianočný stromček majú iné, moderné variácie. Iné je však aj naše myslenie. Viete o čom hovorím? Hovorím o naháňačke a stresoch zo zbytočných nákupov. Mnohí z nás ešte na Štedrý deň musia pracovať a k štedrovečernému stolu sadáme unavení a vyšťavení. Niekto z práce, iní zo zbytočných nákupov, zo zhromažďovania zbytočných vecí, ktoré nenahradia tie pravé hodnoty.

Takže, ak sa to dá menej stresu a zbytočných naháňačiek. Viac spoločných vychádzok a rozhovorov. Menej zbytočného nakupovania a obdarúvania. Viac lásky a pochopenia. Vianoce sú hlavne o láske. A tá má mnoho podôb.

Nech ju nemáme len my, čo máme strechu nad hlavou, ale aj tí, čo ju nemajú a vôbec všetci ľudia dobrej vôle. Takže šťastné a veselé blížiace sa Vianoce!

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema