Obyvatelia obce na jarmokoch zapáchali, volali ich Smrdáci

  • Cestovanie
  • 9. decembra 2011, 09:23
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do obce Smrdáky.

Smrdáky sú vzdialené len sedem kilometrov od okresného mesta Senica. Históriou pripomínajú kúpeľné mesto Piešťany. Legenda hovorí opäť o náhodnom objave pastierom, ktorý si tu vyliečil boľavé nohy. Podľa oficiálnej stránky obce zaujímavosťou je vznik názvu obce, pretože bola pôvodne pomenovaná ako Nová Ves. Terajší názov vraj je odvodený od zapáchajúcich minerálnych prameňov, keďže obyvatelia pri občasných jarmočných stretnutiach zapáchali, ostatní ich pomenovali jednoducho – Smrdáci. Novodobé dejiny obce sú úzko späté s prírodným bohatstvom v podobe prameňov.

Prvý kúpeľný dom dal postaviť nitriansky podžupan, šľachtic Jozef Vietoris, v rokoch 1832-33. Perla kúpeľov však vznikla neskôr. V roku 1839 je postavený reprezentatívny kaštieľ, ktorý po prestavbách so svojím majestátnym klasicistickým portálom stojí dodnes a nepochybne skrášľuje okolitý park s amfiteátrom. Pretože bol park pôvodne zaplavený močiarom, museli ho najskôr vysušiť a následne tu vysadili vzácne dreviny, ktorých vek dosahuje i sto rokov. Kaštieľ s mohutným klasicistickým portálom pôvodne slúžil majiteľovi, jeho rodine a blízkym priateľom. Dnes navštevujú kúpeľnú obec najmä pacienti s chorobami kože a pohybového ústrojenstva. Prírodné pramene vznikli tak, že toto miesto bolo pred 25 miliónmi rokov zaplavené morom s biologickými usadeninami, ktoré sa zmenili na ložiská minerálnej vody s obsahom sírovodíka. Okrem liečivej vody sa v kúpeľoch používa i sírne bahno na zábaly chorých kĺbov a na chrbticu.

Obec Smrdáky má okrem kúpeľného areálu i niekoľko ďalších zaujímavých pamiatok. Jednou je Kostol sv. Martina Tourského, ktorého dátum postavenia nie je známy. Údajne ho začali stavať v roku 1680. Kostol má vzácny organ, ktorý vyhotovil majster Martin Šaško v roku 1862. Rovnako i barokový oltár a sochy v Kaplnke sv. Jána Nepomuckého datovaný do prvej polovice 18. storočia či empírová budova liečebného domu Mier v kúpeľoch. A pre zamilovaných je tu možnosť vychádzky k neďalekej studničke lásky – Hošteckej studničke. Tá vraj dostala meno podľa istej choroby, ktorú liečila. Ľudia túto liečivú vodu používali od nepamäti.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela