Kostol v Lančári zaujal tri filmové štáby

  • Cestovanie
  • 24. novembra 2011, 15:12
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do obce Lančár.

Názov obce pochádza z pôvodného slovanského názvu Grančár – hrnčiar, prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia, avšak najstaršie osídlenie tohto územia spadá do obdobia praveku. Najvýraznejšou kultúrnou, historickou i duchovnou pamiatkou je Kostol sv. Michala Archanjela s kamenným opevnením zo 17. storočia, nachádzajúci sa v chránenej lokalite Chríb.

Chránená krajinná oblasť Chríb je vápencovým výbežkom Malých Karpát, ktorá ponúka krásne výhľady do okolia a na Považský Inovec. V jarnom a letnom období je mierny kopec posiaty rozkvitnutými vzácnymi rastlinami a množstvom poletujúcich motýľov. Toto významné botanické miesto je nepochybne zaujímavým miestom na slnečnú prechádzku.

V okolí kostola sa nachádzajú pozostatky pravekého valu, ktoré boli základom pre stavbu opevnenia z kameňa. Obrannú funkciu spĺňali strieľne a súčasťou valu je i vstavaná zvonica, ktorá je v súčasnosti v rekonštrukcii. Kostol zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi sa prvýkrát spomína v roku 1332. Pôvodná gotická stavba prešla mnohými prestavbami a okolie kostola bolo i miestom posledného odpočinku. Nie je to však všetko. Ďalšie cennosti v podobe umeleckého prevedenia ponúka interiér kostola, ktorý zaraďujeme do barokového obdobia polovice 18. storočia.

Kostol v Lančári zaujal i filmárov v 70.- 80. rokoch minulého storočia. Toto miesto na kopci s krásnymi výhľadmi do širokého okolia môžeme zhliadnuť vo filmoch s názvami Na baňu klopajú, Do zbrane, kuruci! či Súdim ťa láskou. Všetky spomenuté filmy situované do krásneho slovenského prostredia sú drámy, ktoré odzrkadľujú ťažký život biednych Slovákov v troch rozličných obdobiach.

V Kostole sv. Michala Archanjela sa omše slúžia len niekoľkokrát v roku (na hody či na rôzne cirkevné sviatky), avšak bohatstvo Lančára rád sprístupní obyvateľ obce Ludvík Ďuriš, ktorý má pre zvedavcov vždy pripravený i výklad o histórii.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 26. februára 2024
Meniny má Viktor, zajtra Alexander