Za smrť rodičky v pôrodnici môžu lekári

  • Spravodajstvo
  • 11. novembra 2011, 08:10
  • Autor:sita

TRNAVA – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou skonštatoval pochybenie lekárov v prípade úmrtia rodičky vo Fakultnej nemocnici v Trnave. V popôrodnej starostlivosti došlo k nesprávnemu postupu zo strany lekárov gynekologicko-pôrodníckej kliniky. V súvislosti s úmrtím tridsaťročnej Kataríny krátko po pôrode v júli tohto roku to uviedol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Lekári podľa zistenia úradu včas nediagnostikovali rozsiahle poškodenie maternice a následné masívne krvácanie do brušnej dutiny. "Toto nediagnostikovanie krvácania znamenalo, že pacientke nebola následne poskytnutá včasná a adekvátna liečba (chirurgický zákrok), čo viedlo k rozvoju vážnych komplikácií a následne až k úmrtiu rodičky,“ píše sa v správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová. Ak by boli včas vykonané potrebné diagnostické a liečebné výkony, s najväčšou pravdepodobnosťou by nedošlo k takémuto tragickému záveru. Katarína v júli porodila syna Matúša, doma na ňu márne čakala štvorročná dcéra Danielka.

"S lekárom, ktorý urobil chybu, bude rozviazaný pracovný pomer,“ povedal riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Gabriel Pavelek. Vedenie nemocnice podľa neho ráta aj s finančnou pokutou. Chybu urobil veľmi skúsený lekár, ktorý má tesne pred dôchodkom.

Nemocnica musí na príkaz Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prijať nápravné opatrenia a v najbližšom čase začne správne konanie vo veci uloženia sankcie trnavskej nemocnici. Pokuta môže byť v zmysle zákona až do výšky 9 958 eur. O veci už na podnet rodiny konajú aj orgány činné v trestnom konaní.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 30. januára. V Piešťanoch sa 30. januára 1911 narodil akademický sochár Valér Vavro. Meniny má Ema.
  • 29.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana