Do Slnka vletela kométa – dozvedeli sme sa na Astrofilme

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 27. októbra 2011, 11:17
  • Autor:vd

PIEŠŤANY – Včera začal v Piešťanoch Astrofilm. Bol to prvý pokojnejší bezveterný deň po tom, čo pred piatimi dňami vletela do útrob Slnka kométa. Možno práve ona mala na svedomí silnú veternú smršť a mnoho iných prírodných javov, ktoré sa za posledný týždeň na našej zemeguli udiali.

O kométe v Slnku hovoril na piatom ročníku prehliadky filmov o astronómii a kozmonautike „šéfastronóm“ Ladislav Hric. Dnes uvidíme cez astronomický ďalekohľad  Slnko aj Jupitera s mesiacmi a najbližšiu galaxiu, ktorá sa nachádza pri našej Galaxii – Hmlovinu v Androméde M31, guľové hviezdokopy a tiež iné planetárne hmloviny.  

„Na to, aby vznikol náš vesmír, stačili iba tri minúty,“ povedal v stredu na moderovanej besede v kine Fontána predseda astronomickej spoločnosti pri SAV,  Ladislav Hric. Bolo to krátko po tom, ako si návštevníci vernisáže vypočuli zaujímavé rozprávanie o nádherných obrazoch Miroslava Mojžiša zo Zvolena, inšpirovaných vesmírom a elektrotechnikou. Ak by pán docent Mojžiš vysvetľoval fyziku a elektrotechniku na  našich školách, všetci žiaci by ho počúvali s otvorenými ústami a mali by v malíčku nielen princíp vlnenia elektromagnetických siločiar, ale aj podstatu fungovania elektrónky, tranzistoru, či integrovaného obvodu. To všetko totiž zachytil na umelecké plátno v zjednodušenej, pochopiteľnej forme.  

Po zaujímavom rozprávaní o hviezdach, kométach, galaxiách v podaní Ladislava Hrica sa na rad dostal film o Jurijovi Gagarinovi, prvom človeku,  ktorý vyletel do vesmíru. Riskoval vlastný život, pretože v snahe o prestíž, Rusi pustili svojho človeka do vesmíru s nie celkom dokonalým vybavením. Svedčí o tom aj fakt, že sa mu na pristávacom module odtrhli dvierka. „Gagarin sa ako skúsený pilot stíhačky katapultoval a pristál s padákom,“ uviedol L. Hric. Podotkol aj to, že Rusi si Gagarina vybrali ako prvého nielen pre jeho profesionalitu, ale vraj bol oveľa ľudskejší a skromnejší ako jeho kolega,  s ktorým bol „v horúcom výbere“.

Už tradične sa Piešťanci tešili na pozorovanie oblohy cez hvezdársky ďalekohľad Celestron. Žiaľ, počasie nebolo príliš vhodné.  Peter Zbončák z Banskej Bystrice, náš „hvezdársky poradca“ nám na margo pozorovania uviedol toto: „Včera večer bolo zamračené, pozorovanie sa neuskutočnilo. Dokonca mierne po desiatej popŕchalo. Dnes, teda vo štvrtok 27. októbra to vyzerá o poznanie optimistickejšie. Je dosť pravdepodobné, že dnes večer budeme môcť pozorovať Jupitera s jeho mesiacmi. Ale viditeľná by mala byť aj najbližšia galaxia, ktorá sa nachádza pri našej Galaxii – Hmlovinu v Androméde M31, guľové hviezdokopy a nejaké planetárne hmloviny. Naozaj to závisí len od počasia.

Súvisiace články: Prežili sme niekoľko koncov sveta

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. marca 2024
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich