Bohovia čakajú na znovuzrodenie

  • Spravodajstvo
  • 26. októbra 2011, 15:01
  • Autor:jk/sita

PIEŠŤANY – Hoci sa antické sochy v Piešťanoch predrali na čelo súťaže Poklady môjho srdca 2011, vie sa o nich podstatne menej než o soche Jána Hollého v Maduniciach. Bohyňa úrody Ceres, bohyňa jari a kvetov Flóra čakajú spoločne s Palas Athénou, bohyňou múdrosti, vojny a stratégie, a poslom bohov Merkurom na svoje odhalenie a v prípade výhry aj na znovuzrodenie. Plastiky z citlivého pieskovca vytvoril v roku 1803 sochár a riaditeľ viedenskej akadémie Josef Klieber.

Na slovenské pomery ojedinelé klasicistické diela stoja pred hotelom Thermia. Jedna s pochrámaným nosom, druhá s kýpťom ruky… Bohovia gréckej a rímskej mytológie boli len časťou súboru, ktorý sem previezli v roku 1942 z kaštieľa v Kráľovej pri Senci. Mali ho inštalovať ako v pôvodnej záhrade, vo vzdialenosti asi jeden aj pol kilometra od centra kúpeľov a mal slúžiť ako výletné miesto oddychu pre liečiacich sa pacientov. Časť sa však nachádza v areáli v sú-časnosti zatvoreného hotela Slovan, časť balustrády na skalke pri termálnych jazierkach. Prečo sa nenaplnili vtedy plánované zámery? Zatiaľ to zostáva bez odpovede.

Do konca októbra môžete hlasovať za obnovu sôch na vub.sk/sochy. Minulý rok si "vyklikali" Trnavčania opravu hodín na Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Celková oprava bola ukončená v júli. Do septembra bežali hodiny v skúšobnom režime, v súčasnosti Trnavčania už vedia, koľká bije. "Oprave hodín predchádzal výskum pod vedením Tibora Kováča z Liptovského Hrádku, člena Komory reštaurátorov so špecializáciou na historické hodiny. Po schválení jeho návrhu na reštaurovanie a súhlasnom vyjadrení Krajského pamiatkového úradu Trnava sa mohlo v marci začať s obnovou ciferníka a ručičiek. Po týchto prácach nastúpil skúsený hodinár Ján Pavella a nainštaloval strojové zariadenie hodín," uviedla Lucia Drábiková z Arcibiskupského úradu v Trnave.

Súvisiace články: Piešťany na prvom mieste v hlasovaní o obnovu sôch 
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana