V Jaslovských Bohuniciach cvičili postup po zemetrasení

  • Spravodajstvo / Región
  • 19. októbra 2011, 16:10
  • Autor:SITA/red

TRNAVA/JASLOVSKÉ BOHUNICE – Činnosť pri havárii v jadrovej elektrárni si dnes počas celoareálového havarijného cvičenia Pelikán 2011 v Jaslovských Bohuniciach vyskúšali zamestnanci Slovenských elektrární, záchranné zložky a zložky civilnej ochrany obyvateľstva. Simulovaný bol požiar v elektrárňach a následne aj zlyhanie chladiaceho systému v dôsledku zemetrasenia.

Hlavným cieľom cvičenia bolo preveriť súčinnosť a komunikáciu medzi zložkami Odboru havarijnej odozvy Slovenských elektrární, závodu elektrárne Bohunice V2 a krízového riadenia obvodného úradu v sídle krajov Trnava a Trenčín, príslušnými obvodnými úradmi, zložkami integrovaného záchranného systému a obcami. Zároveň bola preverená súčinnosť medzi závodným hasičským útvarom elektrárne a hasičskými zbormi z Trnavského kraja počas zásahu v elektrárňach.

Krízový štáb Obvodného úradu v Trnave v dôsledku simulovanej havárie nariadil evakuáciu obyvateľstva v okruhu päť kilometrov od elektrární. Podľa predsedu štábu Jozefa Kloknera reálne bola evakuovaná časť žiakov jaslovskobohunickej základnej školy do priestoru v Senici. Cvičenie bude ešte len vyhodnotené, podľa Kloknera bol ale citeľný problém v komunikácii. ,,Komunikácia medzi prevádzkovateľom jadrového zariadenia a krízovým štábom meškala. Informácie krízový štáb nedostával v takom časovom slede, ako to malo byť,“ povedal.

Krízové štáby obvodných úradov v Trnavskom a Trenčianskom kraji zapojili do cvičenia približne 60 ľudí, hasiči ďalších 90. Do cvičenia sa zapojili aj pracovníci elektrární a samosprávy. Podľa Jany Burdovej zo Slovenských elektrární z ich pohľadu išlo o bežné cvičenie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 2. februára. Tento deň je Svetovým dňom zasväteného života a Svetovým dňom mokradí. Meniny má Erik, Erika.
  • 01.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
V obmedzenej prevádzke bola už niekoľko týždňov, no od stredy 1. februára bude zrušená úplne. Pobočku Slovenskej pošty na Staničnej…
  • 02.02.2023, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 2. februára 2023
Meniny má Tatiana, zajtra Erik, Erika