Trenčianske Teplice majú Most slávy

  • Cestovanie
  • 14. októbra 2011, 13:17
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do Trenčianskych Teplíc.

Povesť viažuca sa k histórii mesta Trenčianske Teplice je úzko spätá s liečivými prameňmi, ktoré náhodne objavila chorá ovečka unaveného a starého pastiera. Keď pastier pozoroval vyliečenie svojej chorej ovečky, rozhodol sa toto sírne jazierko vyskúšať i on sám a po niekoľkých kúpeľoch sa uzdravil.

Sírne kúpele boli pravdepodobne dobre známe i rímskej légii, spomínanej v súvislosti s neďalekým mestom Trenčín.

Podobne ako Winterovci v Piešťanoch o slávu tohto malebného mestečka sa zaslúžili majitelia Illésházyovci a patrili k jedným z najznámejších kúpeľov v Rakúsko-Uhorsku. Punc orientálnej krásy kúpeľa Hammam, ktorý okrem relaxu poteší i svojou krásou, a o vybudovanie hotela s parkom sa zaslúžil ďalší majiteľ Juraj Sina z Viedne.

Dnes svoju krásu v tomto tichom kúpeľnom mestečku predstavuje i svetová kinematografia prostredníctvom Artfil-festu, ktorého vznik sa datuje rokom 1993. Podľa informácií zo stránky www. artfilmfest.sk, kde si môžete každoročne prezrieť bohatý filmový program, začiatky neboli také slávne ako dnes. Prvý ročník sa premietal len v jednom kine so zameraním na dokumentárnu tvorbu pre asi dve stovky divákov. Postupne sa dramaturgia rozšírila na celosvetovú prehliadku hraných filmov. Pre zvedavcov a turistov je však lákavá návšteva mesta najmä počas teplých a slnečných dni, keď si môžu v pokoji prezrieť slávny Most slávy so sochou Charlie Chaplina. Most obsahuje mosadzné plakety zvučných hereckých mien z celého sveta ako prejav ocenenia pod názvom Hercova misia. Tohtoročným víťazom je Zdeněk Svěrák, ktorý vlastnoručne pripevnil plaketu na Moste slávy počas júnových dní v Trenčianskych Tepliciach.

Kúpeľný areál ponúka príjemnú prechádzku parkom vybudovaným v roku 1873 so vzácnymi drevinami a kochať sa môžeme i romanticky pôsobiacim jazierkom (Labutie jazero) so svojou faunou a flórou. Pokračovaním je lesopark s náučným lesníckym chodníkom rozširujúcim sa do lesa, ktorý je domovom voľne žijúcich zvierat.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 09.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 10. decembra 2023
Meniny má Radúz, zajtra Hilda