Obstála biela palica pred vodičmi?

  • Spravodajstvo
  • 14. októbra 2011, 11:27
  • Autor:ar/vd

PIEŠŤANY – Pri príležitosti Svetového dňa palice (15. októbra) sa dnes v 41 slovenských mestách koná dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice. Na priechodoch pre chodcov nevidiaci ľudia naznačujú svoj úmysel prejsť cez vozovkou. Nevidiaci Piešťanec Ľubomír Váry otestoval vodičov na Hlbokej ulici pri Zimnom štadióne v Piešťanoch.

Hlavným cieľom dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice je zvyšovať povedomie vodičov o význame a funkcii bielej slepeckej palice a zároveň prispievať k bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých ľudí i vodičov. Akciu zorganizovala už po tretíkrát Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).
Pri Zimnom štadióne v Piešťanoch sa dnes od 9.00 do 11.00 hod. usiloval prejsť nevidiaci Ľubomír Váry cez priechod. Ako to dopadlo si môžete pozrieť vo videu.

((myvideo:1))

((myvideo:2))

((myvideo:3))

Ako spoznáte, že nevidiaci človek chce prejsť cez vozovku?Nevidiaci uvažuje o vstupe na vozovku, ale ešte nemieni vstúpiť na priechod.

Stojí na chodníku a spodný koniec palice sa opiera o obrubník. Sleduje premávku sluchom a prípadne aj zvyškom zraku.

Nevidiaci signalizuje úmysel vkročiť na priechod a prejsť cez vozovku.

Stojí na kraji chodníka pred priechodom. Bielu palicu zdvihne do vodorovnej polohy do výšky ramien na niekoľko a pustí ju dole.

Nevidiaci prechádza po priechode cez cestu.

Kráča po priechode a bielou palicou pohybuje pred sebou nad povrchom vozovky, ktorého sa miestami dotýka.

0 Shares

Najnovšie správy

S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema