E. M. Photography: Recenzia objektívu

  • Blogy
  • 8. októbra 2011, 10:49
  • Autor:Erik Ďuriš

Piešťanci Erik „Eriino“ Ďuriš a Marek „Švaco“ Švančara sa rozhodli zužitkovať svoje niekoľkoročné skúsenosti z oblasti fotografie a v roku 2009 založili projekt E.M.Photography (Erik.Marek.Photography), v rámci ktorého ponúkajú začínajúcim i skúsenejším fotografom cenné rady pri vytváraní kreatívnych fotografií. Na webe Piešťanského týždňa vám budú prinášať v jednotlivých epizódach nielen rady, ale i rozhovory so zaujímavými ľuďmi z oblasti fotografie či rôzne fotoreporty. Dnes to bude recenzia objektívu Canon EF 100mm f/2.8 L Macro IS USM.

Vždy ma veľmi fascinovala makrofotografia a hlavne tá z prírody. Preto som sa rozhodol, že si kúpim svoj prvý makroobjektív Canon 100mm f 2,8 USM, v tej dobe ešte bez toho zázračného písmenka L.

Je to  naozaj univerzálny objektív. Hodí sa na väčšinu vecí, ktoré som v tej dobe fotil. Nie je problém nafotiť  s ním krajinu či portrét a samozrejme aj makro, pre ktoré má najlepšie predpoklady a na to som ho aj  najviac používal. Postupom času mi pri fotení  makra začalo prekážať preostrovanie. Akonáhle dobre nezaostril,  tak preostroval až do nekonečna, čo mi samozrejme pri makrofotografii dosť strpčovalo život a veľakrát ma to dostalo do situácie, kedy som musel prepnúť na manuál a zaostrovať manuálne. Objektív síce  obsahuje USM zaostrovací motorček, ale pri makroobjektívoch nie je ani on dostatočne rýchly. Dôvodom je dlhá zaostrovacia dráha,  pri ktorej má objektív zaostriť  od 0,31m až po nekonečno. Je pravda, že prepínač má na zaostrovanie od 0,31m a 0,48m až nekonečno, ale pri makre vám to prakticky nepomôže. Uplatnenie  má jedine pri fotení portrétov či krajiny. No aj tak to nie je úplne také, aké by som si prial.

Foto: Erik Ďuriš

Po obrazovej stránke je tento objektív veľmi dobrý . Fotky sú aj na plnej diere dostatočne ostré, čo som využíval hlavne pri fotení portrétov. Ak prišlo na radu makro, tam som málokedy clonil pod f 5,6 , kedže hĺbka ostrosti je veľmi malá. Clonením ubúda svetla a čas sa predlžuje.Pri fotení z ruky som častokrát balansoval na hrane udržateľnosti ostrej fotky. Už v tedy ma napadla myšlienka, že by nebolo zlé, keby makroobjektív obsahoval stabilizáciu obrazu, ktorá by bola vhodná a osožná pri fotení z ruky. Po čase Canon predstavoval novinky a jednou z nich bol aj nový makroobjektív a dokonca rady „L“. Hneď som vedel, že je to objektív, ktorý si zaobstarám. Netrvalo dlho a našiel som kupca pre moju stovečku, doložil som  zvyšné peniaze a kúpil novú L-kovú stovečku.

Foto: Erik Ďuriš

Objektív je určený rovnako pre APS-C zrkadlovky tak aj s full frame  snímačmi. Na novom objektíve si dal canon  záležať, úplne prerobil optickú sústavu, pričom pribudli tri  nové členy. Nestabilizovaná verzia má 12 a nová IS verzia má 15 členov. Otázne je, či sa to neprejaví na životnosti alebo poruchovosti objektívu, kedže viacčlenná optická sústava je náchylnejšia k častejším poruchám. Keďže patrí do rodiny  L , tak verím, že sa nič také nestane. Za obdobie niečo vyše roka, čo ho používam, som s ním zatiaľ nemal najmenší problém. Je to hlavne  tým, že oproti staršej verzii má vylepšenú odolnosť voči vonkajším vplyvom. Má utesnenie voči vode a prachu. Pri použití v daždi, prašnom prostredí alebo za hustého sneženia nebol  žiaden problém.

Foto: Erik Ďuriš

Fungoval presne, ako mal. Povrch objektívu je  na rozdiel od iných L-kových objektívov plastový. Čo ma spočiatku prekvapilo, ale čo v konečnom dôsledku vidím ako výhodu, je ušetrenie na váhe (aj napriek zmenám pribral len 25g – staršia verzia váži 600g). V zime vám pri manipulácii s ním neodmrzne ruka ako  pri pevnej canonackej dvestovke.

Foto: Erik Ďuriš

Automatické ostrenie pri tomto objektíve je už úplne o dačom inom, ako to bolo u jeho staršej verzie. Ako u predchádzajúcej verzie, tak aj tu je ostrenie vnútorné. Predný člen sa teda nevysúva ani neotáča. Veľmi dobre funguje aj v slabších svetelných podmienkach. Pomalé ostrenie a podobné veci sa tu nekonajú. Všetko krásne funguje, ostrenie je oveľa rýchlejšie, čo bolo dosiahnuté určite aj prepínačom ostriacej vzdialenosti.  Nastaviť si môžete rozmedzie ostrenia na 0,3m až 0,5m (výhradne určené na fotenie makra, kde sa vám nestane, že preostrí do nekonečna), 0,5m až nekonečno a posledná možnosť je celé rozmedzie (0,3m až nekonečno). Zaostriť si môžete taktiež manuálne a to ostriacim prstencom ktorého chod je veľmi príjemný. Manuálne ostrenie používam hlavne pri natačaní videí s týmto objektívom a  ide veľmi dobre.

Foto: Erik Ďuriš

Úplne nová stabilizácia obrazu je asi najväčším lákadlom tohto makroobjektívu. Ako uvádza canon, ide o  Hybrid system IS stabilizácie obrazu.Nová technológia zabudovaná v objektíve  kompenzuje otáčanie ale aj posun fotoaparátu. Detekovať pohyb majú za úlohu dva senzory, senzor uhlovej rýchlosti pre detekciu otáčania a senzor akcelerácie pre detekciu posuvného pohybu. U doterajších

objektívov Canon podporoval stabilizáciu obrazu iba proti otáčaniu. A čo to znamená v praxi? Bežne kde som predtým so staršou verziou končil pri čase cca 1/100s, dokážem teraz bez problémov  udržať z ruky 1/30s a v extrénmnych prípadoch až 1/15s – 1/10s!!!! Čo je velké plus a veľakrát to človeka odbremenní od nosenia statívu. Hoci je pravda, že nie vždy sa dá tomu vyhnúť. Pochopiteľne, pokiaľ fotíte hmyz v pohybe a vychádza vám čas dlhší než  cca 1/100s, tak vám ani stabilizácia nepomôže.

Foto: Erik Ďuriš

Samozrejme, vždy zaleží od okolností, ale určite môžem povedať, že nová stabilizácia obrazu je veľmi dobrá vec, ktorú v teréne využijete. S mojim canonom 7D natáčam rôzne dokumenty dokonca aj videoklip pre istú kapelu a pri filmovaní veľmi často používam práve tento objektív z dôvodu veľmi dobrej obrazovej kvality. Taktiež práve kvôli tomuto stabilizátoru, ktorý je tak dobrý, že bežne sa dá natáčať s týmto objetívom aj z ruky bez rušivých otrasov a pod.
Foto: Erik Ďuriš

Ako som už spomínal, kvalita obrazu je na veľmi vysokej úrovni. Aj keď u staršej verzie bola veľmi dobrá, dovolím si tvrdiť, že na tomto modeli je ešte o kúsok lepšia. Hlavne aj kvôli novej deväťlamelovej clone. Tá sa postará o krajší bokeh. Pozadie je tak pekne plynulo rozostrené a nenájdete tam žiadne rušivé prvky. Ostrosť je veľmi slušná už od clony f 2,8. Najostrejší je v rozmedzí f6,3 až f8 , ďalej je už ostrosť nižšia, ale stále je to bez problémov použiteľné. Vinetácia je viditeľná hlavne pri clone f2,8 až f4, ďalej je prakticky zanedbateľná. Pre ľudí, čo by zaujímalo sudkovité skreslenie, môžem povedať, že je  nebadateľné.  Ďalšia výborná vlastnosť objektívu je schopnosť zvládať protisvetlo. Pri fotení v protisvetle  nevznikajú žiadne odlesky. Tie sa môžu vyskytnúť pri použití nekvalitných UV filtrov. Je preto vhodné použiť kvalitnejšie filtre, kde si môžete byť istý, že vám nebudú degradovať kvalitu objektívu. Ja osobne používam najvyššiu radu od firmy Hoya a nedám na ne dopustiť.

Takže prečo áno a prečo nie? Alebo kupovať či nekupovať?

Túto otázku si kladie veľa ľudí, či sa naozaj oplatí investovať do novej L-kovej verzie. Odpoveď znie, pokiaľ vám to finančná situácia dovoľuje, tak určite áno. Plusom sú oproti staršej verzie hlavne výborná stabilizácia obrazu, prepínač ostriacej vzdialenosti a lepšie utesnenie voči vode a prachu, čo by malo priniesť aj dlhšiu životnosť objektívu. Taktiež aj obrazová kvalita sa vďaka deväťlamelovej clone o niečo zlepšila.

Naopak proti môže byť  hlavne cena, ktorá je približne o 350 eur vyššia oproti staršej verzii. Ďalšia vec, ktorá môže byť pre niekoho nevýhodou, je veľkosť filtra. Tá sa zmenila z 58mm na 67mm. Mne skôr trocha vadí nemožnosť použitia extender-ov od canonu. Tie veľmi rád používam na mojej pevnej dvestovke. V balení k objektívu nájdete kožené púzdro na objektív, slnečnú clonu, prednú a zadnú krytku.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda