Zachytil farebnú krásu motýlích krídiel

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy
  • 5. októbra 2011, 08:28
  • Autor:ip

PIEŠŤANY – Krásu motýlích krídiel v rôznych podobách a zachytených ligotajúc sa v slnečnom svetle predstavil vo svojej štvrtej autorskej výstave piešťanský fotograf Roman Tibenský. Tento milovník prírody pretavil potrebu dokumentovať svoju entomologickú prácu a tvorbu na umeleckú činnosť. V piešťanskom Kursalone tak prítomní diváci mohli vidieť tri desiatky fotografií motýľov z potuliek po Slovensku.

Na tridsiatke detailných fotografií zachytil Roman Tibenský až dvadsaťosem druhov motýľov, ktoré je možné pozorovať na Slovensku. „V pätnástich rokoch som sa začal zaujímať o ‘denné‘ motýle. Tento koníček ma priviedol k fotografovaniu. Od roku 2005 som do rúk vzal digitálnu zrkadlovku a zostal som jej verný. Ako člen Piešťanského fotoklubu som postupne objavoval svetlo, farby a kompozíciu na fotografiách,“ hovorí R. Tibenský.

Na obrázkoch tohto piešťanského fotografa je možné vidieť „bežné“ motýle, ale aj ohrozené a lokálne vzácne druhy. Fotil ich po celom Slovensku, od Záhoria až po Liptov. „Obdivujem ľudí, ktorí dokážu motýle zachytiť zblízka, v správnom svetle, pred vhodným pozadím. Keď si môžete krídla a celé motýlie telo pozrieť do najmenšieho detailu. Roman tieto živočíchy pozná a takto vidí. Je náročné vyhľadať napríklad ohrozené druhy. Pri fotení im povedať – ‘počkaj, ja ťa fotím‘ a zachytiť ich v celej kráse,“ povedal počas vernisáže výstavy entomológ Ján Kulfan.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 29. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom príslušníkov mierových misií OSN a Európskym dňom susedov. Meniny má…
  • 28.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 28. mája. Tento deň je Dňom Amnesty International, Medzinárodným dňom akcií pre zdravie žien. Meniny má Viliam.
  • 27.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 29. mája 2023
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand