Družstevníkov v Šípkovom úroda i kvalita hrozna potešila

  • Spravodajstvo
  • 3. októbra 2011, 09:05
  • Autor:Š. Gregorička

PIEŠŤANY/ŠÍPKOVÉ – V minulom roku zlikvidovali v našom okrese družstevné vinohrady vo Vrbovom a Chtelnici. Vďaka tomu zostal už len jediný družstevný – v Šípkovom. Má výmeru 18 hektárov a v závere minulého týždňa sa v ňom skončili oberačky.

Počasie v tomto roku vinohradníkom prialo, preto sú aj v Šípkovom spokojní. „Na nám rozdiel od vlaňajšku, keď sme vďaka nepriaznivému počasiu nemali čo oberať, prialo. Aj preto je v tomto roku úroda veľmi dobrá. Hrozno je zdravé a  cukornatosť je v priemere po 21 maliganov. Niektoré odrody majú o čosi viac, iné zasa menej, prezradil nám vincúr na šípkovskom družstve Jozef Kolník.

Tunajší vinohrad pozostáva z dvoch častí, starej a novo vysadenej, ktorá už tiež začína prinášať úrodu. Majú tu odrody Müller Thurgau, Veltlín zelený, Rulandské a Svätovavrinecké. „S oberačkou sme v tomto roku začali 13. septembra a ako prvý sme začali  oberať müller. Hrozno oberalo  desať brigádnikov z našej obce z radov dôchodcov a nezamestnaných. Počasie nám počas oberačky prialo, len je tu veľa ôs. Predvčerom poštípala jedna aj mňa a musel som vyhľadať lekársku pohotovosť. Osy znepríjemňujú život aj brigádnikom, navyše narobili škody aj na samotnom hrozne, ktoré poškodili. To potom začalo hniť. Tento rok nás síce ľadovec obišiel, no úroda   bola predsa len poznačená vlaňajším zlým počasím, ktoré sa podpísalo na kvalite dreva jednotlivých klčov,“ posťažoval sa J. Kolník.

Viac sa dočítate v pripravovanom vydaní PT.

0 Shares

Najnovšie správy

S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema