Za požiarom áut v Seredi nebola mafia, ale milenecký spor

  • Spravodajstvo
  • 30. septembra 2011, 06:31
  • Autor:sita

Sereď – Dve autá, ktoré využíval syn mestského poslanca v Seredi, nezapálila mafia. Polícia tiež vylúčila, že by utorňajší požiar na Hviezdoslavovej ulici v Seredi súvisel s petíciou proti mafii, ktorú inicioval otec poškodeného.

„Zistilo sa, že ide o motív súvisiaci s medziľudskými vzťahmi syna poslanca, ktorý má nezrovnalosti vo vzťahoch so svojou priateľkou, ktorá ho opustila a nadviazala vzťah s inou osobou,“ ozrejmil na dnešnej tlačovej konferencii policajný prezident Jaroslav Spišiak. Incident sa odohral po tom, čo poslancov syn poslal svojej expriateľke urážlivú SMS správu. „Tým podnietil inú osobu, ktorá sa rozhodla podpáliť mu auto,“ vysvetlil Spišiak. Polícia už obvinila 22-ročného mladíka zo Serede z trestného činu poškodzovania cudzej veci v súbehu s obmedzovaním domovej slobody.

Spolu s policajným riaditeľom pred novinárov vo štvrtok predstúpil aj riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Imrich Puha. Snažili sa dokázať, že Sereď je bezpečné mesto. Prečítali štatistické porovnanie trestnej činnosti za porovnateľné obdobie minulého a tohto roka, podľa ktorého celkový nápad trestnej činnosti klesol o 25 až 30 percent. Spišiak nezabudol pripomenúť rozloženie takzvanej bankomatovej mafie či objasnenie niekoľkých vrážd v regióne. „Rozhodujúci aktéri, ktorí rozhodovali o organizovaní trestnej činnosti v tomto priestore, sú momentálne stíhaní väzobne,“ argumentoval Spišiak.

Podľa Puhu je bezpečnostná situácia v Seredi, Galante a priľahlých mestách „stabilizovaná“. Polícia reagovala aj na medializované informácie, že Seredčania majú strach z kriminality, ktorá podľa nich stúpa. „Pocit bezpečia, samozrejme, trocha vždy zaostáva za pocitom realizácie policajnej práce, ale som pevne presvedčený, že systém hodnotenia prinúti policajtov, aj keď sa im to nepáči, preventívne pôsobiť na uliciach,“ konštatoval.

Polícia zverejnila aj štatistiky o podpálených autách za porovnateľné obdobie posledných troch rokov. Zatiaľ čo v rokoch 2009 a 2010 horelo každý rok po 195 áut, tento rok eviduje polícia za rovnaké obdobie 160 podpálených áut. Policajný prezident však neuviedol, koľko z prípadov muži zákona objasnili. „Neviem teraz z hlavy číslo,“ povedal Spišiak. Ako dodal, pre políciu je komplikované objasniť tieto prípady, pretože väčšinou ide o trestnú činnosť na objednávku. Objednávatelia sa totiž v čase incidentu nachádzajú na verejnom mieste a dokážu si zabezpečiť dokonalé alibi. „Niektoré prípady boli objasnené, niektoré nie,“ zhrnul Spišiak. Podľa neho sú najčastejšími motívmi pre podpaľačov spory v podnikaní, ale je to tiež spôsob „odkazovania si“ pre svedectvá či zmeny svedectiev počas vyšetrovania.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 09.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 10. decembra 2023
Meniny má Radúz, zajtra Hilda