Keňa precestovaná v kufri auta (2)

  • Kultúra a spoločnosť
  • 30. septembra 2011, 11:29
  • Autor:Miroslav Béreš

Zoznamujem sa s kapitánom Salimom, u ktorého som zjednal šnorchlovanie z tisíc na dvestopäťdesiat šilingov. „Otravujúcich ľudí na pláži sa nezbavíte. Často nepomôže ani ignorovanie. Treba mať silné vystupovanie. Keď vzbudíte rešpekt a budú vám v očiach vidieť, že nie ste jednoduchá korisť, vzdajú sa,“ hovorí. Na margo svojej práce dodáva: „Zvyčajná cena za šnorchlovanie je šesťsto šilingov. Samozrejme, bohatí Európania v pohode zaplatia aj dvetisíc. Doteraz som šiel na vodu najlacnejšie za tristo. Máte teda nový rekord!“ Oblasť Mombasy predstavuje typické prostredie pre dovolenkárov. Dá sa tu oddýchnuť, ale aj výborne zabaviť.

Pozor na opice – zlodejky


Vraciame sa späť do hlavného mesta Kene, presúvajúc sa na sever do Nakuru safari parku. Chceme stráviť noc v stane priamo v divočine. Samozrejme, musíme si za to zaplatiť sedemdesiat eur. Kemp v safari je úplne niečo iné ako to, čo všetci poznáme. Žiadne ohrady, len sprcha a vykopaná diera v zemi – akási latrína. Rozkladáme stany a zbierame drevo na oheň. Z okolitých porastov nás pozoruje množstvo svietiacich očí. V noci zase počuť rôzne revy a zvuky. Pozorujúc hviezdy na oblohe sa mi v hlave premávajú tisíce myšlienok, pod nátlakom ktorých zadriemem. Vo vzduchu sa vznáša pocit neviazanej slobody a zároveň divočiny.

Ráno sa zobúdzam na východ slnka a rev opíc. Jedna nám práve kradne spací vak. Končí sa to naháňačkou, ktorej víťazi sme, našťastie, my. Počas dňa stráveného v parku vidíme najrôznejšie zvieratá, od antilop cez levy a hyeny, končiac pla-meniakmi. Pochopiteľne, všade nás sprevádzajú opice, snažiace sa ukoristiť všetko, čo im príde pod ruky. Opúšťame safari a v meste odprevádzame troch našich lekárov do Kisumu. Spravili sme však chybu, že sme väčšia skupina belochov vkročili na stanicu plnú matatu. Šoféri ihneď pocítili „dobrý biznis" a začali sa o nás biť. Natlačení na nás sa nám snažili predať lístok. Chvíľková nepozornosť ma stála mobilný telefón. Profesionálov sa nedá ustrážiť, vedia si nájsť správnu chvíľu. Po návrate do Nairobi mám pred sebou už len jediný cieľ – úspešne vyliezť na najvyšší vrch Kene.
0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela