Jaskyňa Driny si poradí s neposlušnými mužmi

  • Cestovanie
  • 30. septembra 2011, 15:59
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do jaskyne Driny.

Podzemná perla Malých Karpát, ako ju nazýva Správa slovenských jaskýň, sa nachádza neďaleko Smoleníc v re-kreačnej oblasti Jahodník a je jedinou verejnosti sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku.

Možno práve preto je prístup k jaskyni trošku náročnejší, avšak obohatený o náučné panely o faune a flóre okolia, pri ktorých si môžete odpočinúť. Na to, aby ste si mohli prezrieť podzemnú
krásu malokarpatskej oblasti, musíte peši vyšliapať jeden kilometer po lesnej ceste s prevýšením sto metrov, pričom samotný záver cestičky nás dorazí ešte strmými schodmi popri starej železničke vedúcej do jaskyne. Avšak zvládnete to za dvadsať minút a pred jaskyňou si môžete dopriať krátky odpočinok i v Spele-obare, kde sa predávajú aj lístky. Vchod je vo výške 399 metrov nad morom zo západnej strany vrchu rovnomenného vrchu Driny a celková dĺžka jaskyne je 680 m a hĺbka 40 m. Treba si však dať pozor a pri plánovaní výletu myslieť i na vlhkosť dosahujúcu až 92-97 % a teplotu v jaskyni, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 7,1-7,8 ° C. Tomu treba prispôsobiť obuv a oblečenie. Prehliadka trvá 35 minút a počas nej prejdete 450 metrov.

Na webovej stránke Správy slovenských jaskýň si môžete prezrieť i podrobnú mapku jaskyne s prehliadkovou trasou a konkrétnymi názvami chodieb či otváracie hodiny s cenníkom. Jaskyňa pozostáva z puklinovitých chodieb, ktoré majú sintrovú výzdobu s typickými záclonami so zúbkovaným lemom. Od sprievodcu sa dozviete nielen o objavnom komíne, ale i o netopieroch, ktorých sa doteraz v jaskyni vyskytovalo až jedenásť druhov. Nie je to však všetko. Môžete si vyskúšať na vlastnej koži i tmu „tmovitú", keď sprievodca na chvíľu zhasne svetlo a nevidíte si na ruku pred sebou. Celá prehliadka je spojená s povesťami. Jednou z nich je napríklad povesť o zakliatej princeznej túžiacej po princovi, v ďalšej sa dozviete o tom, že neposlušní muži by mali radšej začať poslúchať, inak ich tajomné čary jaskyne nepustia von. V jaskyni Driny sú totiž straty povolené.      

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava