Bylinkárka radí: Čaj na zmiernenie kašľa

  • Kultúra a spoločnosť
  • 28. septembra 2011, 15:18
  • Autor:Anna Kopáčová

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Tentoraz vám poradí, ako si pripraviť čaj na zmiernenie kašľa.

Kašeľ pôsobí ako obranný mechanizmus nášho tela. Produktívny kašeľ pomáha vylučovať hlien, neproduktívny je suchý a neuvoľňuje ho. Spôsobuje ho dráždivé ohnisko infekčného pôvodu a zriedka aj nádorového pôvodu. Antitusívne rastliny zmierňujú kašeľ. Uvoľňujú kŕče, skvapalňujú hlien, utlmujú nervy.

Čaj pripravíme z týchto bylín: šalát, lipa, tymian, slez, veronika, pamajorán, eukalyptus, pľuzgierka islandská, materina dúška, divozel – všetkého po 10 g.

Šálku čaju osladenú medom pijeme trikrát denne. Deťom môžeme dať aj bylinkový sirup proti kašľu z lekárne. Do kúpeľa pridáme pár kvapiek esenciálneho olejčeka z borovice.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela