Na Memoriáli Vlada Plulíka bolo 150 bežcov

  • Kultúra a spoločnosť
  • 26. septembra 2011, 14:12
  • Autor:vd

PIEŠŤANY/NÍZKE TATRY – Takmer 150 bežcov sa v sobotu 24. septembra postavilo na štart Memoriálu Vlada Plulíka. Tento piešťanský horolezec je od roku 2008 nezvestný po tom, čo sa nevrátil z jednej z himalájskych osemtisícoviek – Broad Peak.

Slovenský pohár v behu do vrchu zo Srdiečka na Chopok sprevádzala nielen už tradične vynikajúca nálada, ale aj slnečné počasie s príjemnými osemnástimi stupňami Celzia. Počas dňa sa dokonca ručička pri chate Kosodrevina vyšplhala o pár stupienkov vyššie. Beh do kopca v náročnom kamenistom teréne si vyskúšali azda všetky vekové kategórie. Medzi juniormi zvíťazil Tomáš Kubej (1992) z AC Nové Zámky a Erika Belianska (1999). V kategóriách mužov rôzneho veku sa najlepšie darilo Jozefovi Hlavčovi (1985) zo Skialpu Bobrovec, Ľubošovi Kováčikovi (1966) z ŠKP Žilina, Miroslavovi Sobekovi (1956) z Materhornu a Stanislavovi Svitakovi (1950) z AK Žilina.
Svoje bežecké schopnosti si vyskúšali aj 18 žien. V jednotlivých kategóriách boli najrýchlejšie Martina Merková (1979) z AŠK Grafobal Skalica, Izabela Zatorska (1962) z Wrocanky, Janka Koledová (1960) z MK Rajec a Anna Staroňová z LK Opal Závažná Poruba. V sobotu večer si účastníci memoriálu pripomenuli pamiatku Vladimíra Plulíka premietaním fotografií a rozhovorov s mužom, ktorý vtisol hlbokú stopu slovenskému horolezectvu. Noc na Kosodrevine patrila piešťanskému Slniečku a všetkým, čo majú radi nielen túto kapelu, ale aj slovenské hory. Spojila ich pamiatka na úžasného človeka z Piešťan.

Vlado Plulík sa narodil sa 3.marca 1963 v Piešťanoch. Bol všestranný vytrvalostný a horský športovec, horolezec, bežec, biker, freeride lyžiar. Bol autorom viacerých prvých výstupov, hodnotných voľných prelezov technických ciest a reťazoviek vo Vysokých Tatrách. Liezol v Dolomitoch, Alpách, Skalistých horách. Počas svojho krátkeho, ale intenzívne prežitého života sa stal držiteľom viacerých ocenení za výstupy roka slovenského horolezeckého spolku JAMES. Umiestňoval sa na popredných miestach v bežeckých a cyklistických horských maratónoch. Stál na vrchole Mount Everestu (8848 m) v roku 1998, kam vyliezol severnou cestou bez použitia umelého kyslíka, a v roku 2008 vyšiel na vrchol Gašerbrumu I alpským štýlom. Zo svojich horolezeckých športových podujatí si však najviac cenil zimný a letný sólo nonstop prelez hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Od 26. júna 2008, keď nezostúpil z Broad Peaku (8047 m) je nezvestný.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela