Plavecký hrad chránil kráľovstvo

  • Cestovanie
  • 23. septembra 2011, 12:34
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme na Plavecký hrad.

Trasa na Plavecký hrad predstavuje nenáročný výstup hustým lesom s očakávanou odmenou v podobe rozsiahleho výhľadu pomedzi ruinami stredovekého hradu Malých Karpát. Pri troche šťastia môžeme cestou stretnúť i nadšencov paraglidingu, ktorí si tu užívajú výhľad z vtáčej perspektívy.

Vychádzka na hrad po modrej značke začína v obci Plavecké Podhradie a prvou odbočkou vľavo sa dostaneme na úzku cestu, ktorá nás zavedie po informačnú tabuľu. Odtiaľto je možný výstup len po vlastných. Po asi dvadsiatich piatich minútach stúpania do kopca sa vynoríme tesne pod hradom s výhľadom na dedinku Plavecké Podhradie. Hrad vybudovali v 13. storočí na strategickom uhorsko-českom hraničnom mieste, plnil úlohu ochrany Uhorského kráľovstva. Strážny hrad obkolesovala hradba a na najvyššom výbežku hranolová veža. V priebehu nasledujúcich dvoch storočí hrad menil svojich majiteľov a popritom došlo nielen k ďalšiemu posilneniu, ale i k vybudovaniu paláca na severnej strane. Posledným rodom obývajúcim hrad boli známi Pálffyovci, ktorí opäť zosilnili pohraničnú ochranu a vybudovali ďalšie obytné časti.
 
Avšak Rákociho protihabsburské povstanie v rokoch 1705-1706 prerazilo niekoľko storočí opätovne budovanú ochranu a hrad zostal neobývateľný. V 18.-20. storočí došlo k postupnej devastácii celého hradného objektu a v 90. rokoch minulého storočia sa zrútila východná hradná veža, ktorá vytvárala dominantu zničeného hradu. Krásu tohto areálu si môžeme predstaviť vďaka teoretickej rekonštrukcii spolu s ďalšími informáciami nielen o hrade na oficiálnej stránke obce. Zaujímavá je i existencia opevneného sídla z obdobia mladšej doby bronzovej a laténskej, zvaná Pohanská. Terasovito vybudované sídlo malo vlastné zdroje vody. Charakteristikou tej doby boli výrobky zo železa a keramika, ktorá sa vyznačovala zvláštnymi hrnčiarskymi znakmi a plastikami keltských božstiev, prvýkrát zdokladované v strednej Európe.

0 Shares

Najnovšie správy

Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana