Bylinkárka radí: Zachrípnutosť a strata hlasu

  • Kultúra a spoločnosť
  • 23. septembra 2011, 12:37
  • Autor:Anna Kopáčová

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Tentoraz vám poradí, aké bylinku sú vhodné pri zachrípnutosti a strate hlasu.

Zachrípnutosť a strata hlasu sa prejavuje najčastejšie pri zápaloch, infekciách hrtana či hlasiviek. V horších prípadoch môže byť spôsobená inými dôvodmi, ako je nervová podráždenosť alebo prítomnosťou nádorov. Prejavuje sa zmenou tónu hlasu, chrapotom a hlbšie podsadeným hlasom, ako je bežné. Ak toto pozorujeme dlhšie, ihneď sa zveríme do rúk lekára.

Čaj na tieto problémy pripravíme z nasledovných byliniek: húľavník 50 g, pľúcnik 10 g, ruža šípová 10 g, nátržník 10 g, fialka 10 g, skorocel 10 g.
Jednu polievkovú lyžicu byliniek zalejeme štvrť litrom vriacej vody. Lúhujeme až 45 minút. Užívame jedenkrát denne ráno nalačno, jeme až o 30 minút.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
streda, 8. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko