O literárnu Cenu Fantázie zabojuje aj Piešťanec

  • Kultúra a spoločnosť
  • 19. septembra 2011, 09:52
  • Autor:sita/red

BRATISLAVA / PIEŠŤANY – Finalisti literárnej súťaže Cena Fantázie sú známi. Spomedzi 121 poviedok od 105 autorov zabojuje o hlavnú cenu táto päťka: Ivan Čipkár z Košíc (s poviedkou Miesto na konci času), Jozef Frajkor z Prešova (Príhody a dobrodružstvá Karla Fishera a otca Wilhelma: Veselica pod pašovou šabľou), Michal Jedinák zo Sedliackej Dubovej (Števko), Michal Spáda zo Žiliny (Sedem dcér poštára z Mittwaldenu) a Martin Vlachynský z Piešťan (Cesta do Neba). Výsledky prvého kola ohlásila porota v piatok večer v Bratislave.

Traja z pätice finalistov už skúsenosti s finále majú, pre Ivana Čipkára a Jozefa Frajkora je to premiéra – tak vo finále, ako aj v súťaži. Cena Fantázie je súťaž fantastických poviedok, teda žánrov sci-fi, fantasy a horor. „Potešiteľné pre mňa je, že vo finále deviateho ročníka sú až tri poviedky v žánri sci-fi, ktorý ja osobne mám radšej a v predošlých rokoch sa medzi lepšími poviedkami nevyskytoval,“ povedal administrátor súťaže Ivan Aľakša. Tohtoročnou novinkou je Cena spoločnosti Intel pre najlepšiu sci-fi poviedku. Žilinské vydavateľstvo Artis Omnis udelí Cenu Béla pre najlepšiu hororovú poviedku. Taktiež v rámci 9. ročníka odovzdajú Cena Bibliotéky – knižného veľtrhu v Bratislave, na ktorom budú v novembri zverejnené konečné výsledky druhého kola súťaže.

V prvom kole hodnotila všetkých 121 poviedok päťčlenná porota v zložení: Zuzana Stožická, Filip Struhárik, Roman Bomboš, Alexander Schneider a Ivan Pullman. Porota nepoznala autorov súťažných poviedok, tí boli zverejnení až s výsledkami prvého kola. Zo záverečného súčtu bodov vzišli finálové poviedky, ktoré koncom septembra zverejní stránka www.kultura.sme.sk a ďalej už o víťazovi rozhodnú čitatelia v internetovom hlasovaní.
Definitívne výsledky sa verejnosť dozvie na knižnom veľtrhu Bibliotéka v novembri tohto roku.

V deviatom ročníku Ceny Fantázie súťažilo 51 autoriek a 54 autorov okrem Slovenska aj z Česka, Francúzska a Belgicka. Podmienkou však bolo poslať poviedku v slovenskom jazyku. Z celkového počtu bolo 35 sci-fi, 22 hororových a 47 fantasy a nezaradených poviedok. Desiatka vybraných poviedok zo súťaže a literárno-teoretický text bude obsahovať knižný zborník. Tak ako jeho päť predchodcov, aj zborník zo šiesteho ročníka vydajú i ako e-knihu.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 09.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 11. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom vysielania pre deti a Medzinárodným dňom hôr. Meniny má Hilda.
  • 10.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 11. decembra 2023
Meniny má Hilda, zajtra Otília