Od 1. novembra bude platiť novela cestného zákona

  • Spravodajstvo
  • 15. septembra 2011, 11:26
  • Autor:sita/red

BRATISLAVA/PIEŠŤANY – Množstvo autohavárií mladých ľudí počas ich návratu z nočnej zábavy by mohla ovplyvniť opätovne schválená novela cestného zákona. Myslí si to minister vnútra Daniel Lipšic. Upozorňuje najmä na nové pravidlo, aby osobné autá mohli šoférovať aj sedemnásťroční vodiči, ktorí však budú musieť rok sedieť za volantom pod dohľadom skúseného vodiča s minimálne 10-ročnou praxou.

„Keď bude 17-ročný vodič šoférovať so svojim otcom alebo mamou, tak získa aj na neskoršie obdobie bezpečnejšie návyky jazdy, ako keď sadne za volant prvýkrát po autoškole 18-ročný vodič s partiou kamarátov z diskotéky, ktorí ho nebudú motivovať bezpečnejšie jazdiť, ale práve naopak, hecovať ho, aby išiel rýchlo alebo inak porušoval dopravné predpisy,“ myslí si Lipšic. Práve v takých situáciách podľa ministrových slov dochádza k tým najtragickejším nehodám, keď neraz zomrie celá posádka.

Napríklad v Nemecku pár rokov po zavedení tejto možnosti klesol podľa Lipšicových slov počet nehôd, aj smrteľných nehôd mladých vodičov asi o 30 percent. Opatrenie nepovažuje Lipšic za všeliek, lebo nehody, aj u mladých vodičov, budú vždy. „Ale hlavným cieľom je, aby sme ten počet znížili. Ak tieto zmeny v zákone zachránia čo len jeden alebo niekoľko alebo pár desiatok ľudských životov, aj tak malo zmysel ich prijať,“ vyhlásil Lipšic . Šoférovanie so skúseným vodičom nebude pre mladého vodiča ďalšia autoškola – tú už musí mať absolvovanú.

Novela zákona o cestnej premávke, u ktorej poslanci vo štvrtok prelomili prezidentovo veto, prináša aj prísnejšie postihy za alkohol za volantom. Účinnosť novely sa posunula, bude platiť od 1. novembra. Od tohto dátumu bude jazda s jedným promile alkoholu v krvi (0,476 mg/l) trestným činom, hroziť za to bude jednoročné uväznenie. Prísnejšie sa bude postupovať aj voči šoférom, ktorí sa ani po potrestaní nepoučia. Do konca života už vodičské oprávnenie neuvidia tí vodiči, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil. „Je to jasný signál pre vodičov, ktorí hazardujú so životmi ľudí, keď sadajú za volant s alkoholom v krvi. Motorové vozidlo, v ktorom je vodič v podnapitom stave, sa stáva nebezpečnou zbraňou pre ostatných účastníkov cestnej premávky,“ vyhlásil Lipšic, podľa ktorého tomu treba povedať rázne nie.

V súčasnosti možno za smrteľnú dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu odňať vodičský preukaz maximálne na desať rokov, mladistvým na päť. O vodičské oprávnenie, hoci nie na doživotie, prídu tí šoféri, ktorým policajti v priebehu piatich rokov dvakrát zistia v krvi akékoľvek množstvo alkoholu alebo trikrát spôsobia dopravnú nehodu. Ak ho budú chcieť získať nazad, budú musieť nanovo absolvovať kurz v autoškole. Minister pripomína, že aj cyklisti sú účastníci cestnej premávky, ak sú na cestnej komunikácii a v takom prípade aj pre nich platí zákaz požívania alkoholických nápojov. Lipšic verí, že novelou sa podarí znížiť počet rizikových vodičov na našich cestách.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela