Skalka – najstaršie pútnické miesto

  • Cestovanie
  • 13. septembra 2011, 15:22
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do Skalky nad Váhom.

Skalka nad Váhom je vzdialená len niekoľko minút od mesta Trenčín, avšak návšteva tohto fascinujúceho pútnického miesta vám zaberie určite viac času ako len zopár okamihov. Cestou z Trenčína sa spomedzi mnohých zákrut na začiatok „benediktínskej cesty“ vynorí zaujímavý dvojvežový kostol postavený v románskom slohu a zasvätený sv. Benediktovi.

Súčasná podoba kostolíka je z roku 1745 a interiér obohacujú umelecké stvárnenia pustovníkov svätých Svorada – Andreja a Beňadika, patriacich k rádu benediktínov (najstaršej kresťanskej reholi v strednej Európe). Neďaleko kostolíka sa črtá silueta kláštora vybudovaného v skale a nepochybne patrí medzi najkrajšie miesta v okolí. Sv. Svorad – Andrej prišiel na toto miesto ako pustovník na sklonku svojho života s učeníkom a pomocníkom v starobe – Beňadikom. Po smrti Svorada zostal Beňadik žiť na Skalke, no o tri roky neskôr bol pri prepadnutí zbojníkmi zavraždený a jeho telo hodili do Váhu. 

Nitriansky biskup Jakub I. založil na Skalke v roku 1224 Benediktínske opátstvo, kláštor vystaval na mieste zavraždenia a kostol vybudoval na skale, z ktorej bol Beňadik zhodený do Váhu. Benediktíni okrem toho, že boli remeselnícky rád a vybudovali kláštor vlastnými silami, mohli slobodne hlásať Božie slovo, spovedať a udeľovať odpustky. Avšak až príchod jezuitov na Skalku v roku 1665 sa zaslúžil o skutočný rozmach. Jezuiti ako úspešní záhradkári pestovali najkrajšie druhy ovocia, dokonca vybudovali i pec na sušenie plodov. Postupne zrekonštruovali Malú i Veľkú Skalku a vystavali Kalváriu. 

Po zrušení rehole začal kláštor pustnúť a dnes zostali z neho iba ruiny. Každoročne sa 17. júla koná púť na pamiatku pustovníkov sv. Svorada a Beňadika, avšak Skalka je cieleným a duchovne zaujímavým miestom, ktoré sa oplatí navštíviť počas celého roka. Pútavá je prehliadka vyhĺbenými skalnými chodbami, na konci ktorých nás čaká zážitok v podobe jaskyne s mníchom či zrekonštruovaná kaplnka, kde sa opäť konajú bohoslužby.

 

Podrobnejšie informácie môžete nájsť na informačných tabuliach umiestnených v areáli či na oficiálnej webstránke mesta Trenčín.
0 Shares

Najnovšie správy

S veľkou bolesťou v srdci nám naša čitateľka z Piešťan poslala smútočné oznámenie o skone jej milovaného manžela a otca…
  • 28.01.2023, 08:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťanský týždeň / Piešťany
Dnes je sobota 28. januára. Tento deň je Európskym dňom ochrany osobných údajov, Medzinárodným dňom mobilizácie proti jadrovej vojne a…
  • 27.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 29. januára 2023
Meniny má Gašpar, zajtra Ema