Piešťanec Vojtech Ábel bol vo vojne kuriérom tajných správ (2)

  • História
  • 9. septembra 2011, 08:19
  • Autor:

PIEŠŤANY – Iba jediná ulica v Piešťanoch je pomenovaná podľa piešťanského rodáka podplukovníka Vojtecha Ábela, ale nie každý vie, o koho ide. A ešte menej Piešťancov vie, kto Vojtech Ábel bol. V tomto roku sme si pripomenuli sté výročie jeho nedožitých narodenín.

Vojtech Ábel mal vrúcny vzťah k Čechom a ťažko znášal potupu, ktorú museli od nacistického Nemecka znášať jeho nedávni kolegovia a priatelia. Už krátko po vzniku Slovenskej republiky sa ako dôstojník mladej slovenskej armády zapojil do ilegálneho protifašistického odboja. V hodnosti dôstojníka automobilového vojska mal v Čechách kontakty s dôstojníkmi bývalej československej armády. Spolupracoval s českou odbojovou skupinou Obrana národa, pre ktorú zabezpečoval, aj napriek obrovskému riziku zo strany nemeckého gestapa, výmenu tajných informácii a prechody prenasledovaných a protinemecky zmýšľajúcich bývalých českých dôstojníkov cez Slovensko ďalej do zahraničia. Jeho vedomosti z pôsobenia na Ministerstve národnej obrany a dobré znalosti o zbrojárskej výrobe zasa mali nemalý spravodajský význam. Cez rôzne kontakty spolupracoval s viacerými spravodajskými skupinami na Slovensku, najmä so spravodajskou skupinou Flóra. 

Z dôvodu svojej rusofilskej orientácie sa odmietol zúčastniť vojenského ťaženia proti ZSSR a obhajoval sa svojím zlým zdravotným stavom. Nesúhlasil s účasťou slovenskej armády v boji proti ZSSR a sympatizoval so skupinou podobne zmýšľajúcich dôstojníkov bojujúcich na východnom fronte. V útoku na ZSSR však videl reálnu šancu porážky Nemecka, pádu ľudáckeho režimu na Slovensku a obnovenia Československa. Na základe upozornenia od JUDr. Antona Rašlu, aj napriek odpočúvaniu telefónov, bezprostredne vystríhal kpt. Jána Nálepku pred cestou z východného frontu na Slovensko, kde mu hrozilo okamžité zatknutie.

Vavra Šrobára odvážal na Donovaly

Na znak sympatií s ruským národom dal v roku 1942, v čase najväčších vojenských úspechov Nemecka na východnom fronte, svojej dcére meno Nadežda. Bol informovaný o prípravách protifašistického odboja v slovenskej armáde v roku 1944 a spolupracoval aj s vojenským ústredím. Pôsobil ako kuriér tajných správ medzi Bratislavou a ostatnými vojenskými posádkami na Slovensku. Nadviazal úzky kontakt s dôstojníkmi, ktorí sa priamo podieľali na organizovaní protinemeckého povstania – pplk. gšt. Jánom Stanekom, pplk. Deziderom Kiššom – Kalinom, plk. Pavlom Kunom aj s pplk. Mirkom Veselom.

Zlomové obdobie augusta 1944 zastihlo stotníka Vojtecha Ábela v Trenčianskych Tepliciach, kde bola z Bratislavy evakuovaná Vojenská správa Ministerstva národnej obrany. Tu pomáhal organizovať presuny pohonných hmôt a technicko-materiálového vybavenia do centra pripravovaného povstania v Banskej Bystrici.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana