Na Smolenickom zámku zvonili aj búrke

  • Cestovanie
  • 12. augusta 2011, 14:40
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme do Smoleníc.

Podľa oficiálnej stránky obce teraj ší zámok zo začiatku minulého storočia bol vystavaný na ruinách kráľovského hradu z 15. storočia. Hrad obohnaný múrom so štyrmi baštami a tromi delami plnil strážnu funkciu. Okrem toho mal i päťhrannú vežu s dvomi zvonmi, ktoré zvonili nielen ráno, naobed, večer a do kostola, ale zaujímavo upozorňovali poddaných na prichádzajúcu búrku. Podrobný opis hradu nájdete na web-stránke obce, ktorý pri troške predstavivosti ponúka pohľad dovnútra komnát hradných pánov, opisujúc ich krásu, eleganciu a honosnosť. Avšak bohatstvo sa zmenilo v dlžoby majiteľov Erdödyovcov, ktorí spôsobili postupný úpadok a zánik hradu. Na začiatku 20. storočia však gróf Jozef Pálffy, majiteľ dobrovodského panstva, vystaval na ruinách počiatky dnešnej podoby zámku. Starý hrad pripomínajú časti bášt, na ktorých je vidieť pozostatok starého muriva s novou nadstavbou. Avšak prvá svetová vojna nanešťastie výstavbu zastavila a zo zámku si Pálffyovci vytvorili archív. Po roku 1945 si zámok privlastnil štát, v tomto prípade však zoštátnenie malo svoj význam, a zámok bol dostavaný.

Ďalším majiteľom sa stala Slovenská akadémia vied, ktorá zámok vylepšila najmä účelnými a komfortnými prestavbami. Jedinou možnosťou, ako si prezrieť zámok, nám však zostáva iba fotodokumentácia uverejnená na stránke obce či trochu šťastia počas letných prázdnin. Napriek tomu, že sa tu nenachádzajú žiadne cennosti, prechádzka chodbami s klenbovým stropom či nazretie do salónikov s dobovým nábytkom by nepochybne potešili každé oko. Počas mojej návštevy som sa však nedostala ani na nádvorie zámku. Zámok je vyčlenený pre reprezentačné stretnutia vedcov z celého sveta a nie je otvorený pre bežného výletníka.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela